Ev sahipleri tahliye taahhütnamesi ile ava giderken avlanıyorlar!

Tahliye taahhütnamesi ile ev sahipleri kiracılara karşı büyük bir koz elde edebiliyorlar. Ancak o tahliye taahhütnamesinin geçerli olması gerekiyor. Tahliye taahhütnamesi nasıl geçersiz oluyor?
Ev sahipleri tahliye taahhütnamesi ile ava giderken avlanıyorlar!

Kiracıları evden çıkarmanın mevcut yasalara göre imkansıza yakın olduğu biliniyor. Kiracı dostu yasalar karşısında ev sahipleri de kendilerine yasal bir alan oluşturmaya çaba gösteriyorlar. Bulunan çözüm ise kiracıdan tahliye taahhütnamesi almak oluyor. Bu taahhütname alındığında kiracı belgede yazılı olan tarihte evden çıkmanın sözünü vermiş oluyor.

TAHLİYE TAAHHÜTNAMELERİ ÇOK DİKKATLİ HAZIRLANMALI!

Yasalar tahliye taahhütnameleri ile ev sahiplerine haklar tanıyor ama bunun geçerli olması gerekiyor. Tahliye taahhütnamesinde kiracının imzası var diye geçerlidir şeklinde bir uygulama bulunmuyor. Kiracı imzalamış olmasına ve bu imzayı da kabul etmesine karşın tahliye taahhütnameleri geçersiz sayılarak iptal edilebilir.

EŞİN İMZASI YOKSA GEÇERSİZ!

Ev bir aileye evini kiraya veren bir ev sahibi kiracısı ile işlemleri hep bir eş üzerinden yapacaktır. Bu durumda kiracıdan tahliye taahhütnamesi de alabilir. Ancak eğer o tahliye taahhütnamesinde diğer eşin imzası yoksa o zaman işler karışacaktır. Yasalara göre diğer eşin imzası yoksa o tahliye taahhütnamesinin bir hükmü kalmayacaktır.

KİRA SÖZLEŞMESİ İLE BERABER YAPILAMAZ

Tahliye taahhütnameleri kiracıların üzerinde baskı kurularak alınamaz. Eğer birazcık baskı şüphesi varsa bu taahhütnameler geçersiz olurlar. Bunun için ev sahibi tahliye taahhütnamesini evi kiraya vermek için şart olarak koşamazlar. Tahliye taahhütnamesi imzalamayana ev kiralamıyorum diyen ev sahibi sadece kendisini kandırmış olur. Kira sözleşmesi ile aynı anda yapılan tahliye taahhütnamesi geçersizdir. Hatta aradan makul bir süre geçmesi gerekmektedir. Tahliye taahhütnamesi ile kira sözleşmesi arasında en az 1 aylık süre olmalıdır.

Tahliye taahhütnamelerinde tarih de çok net bir şekilde yazılmalıdır. Eğer tarih kısmı net değilse, net bir tarih yazılmamışsa bu tahliye taahhütnamesi de geçersiz olacaktır.