350.000 TL'lik destek! İş Bankası taşıt kredisi aylık taksiti belli oldu!

Taşıt kredisi kullanacak olanlar İş Bankası'nın kredi maliyetlerini araştırıyorlar. İş Bankası yüzde kaç faiz ile taşıt kredisi veriyor?
350.000 TL'lik destek! İş Bankası taşıt kredisi aylık taksiti belli oldu!

Otomobil kampanyaları ardı ardına patlayınca bu fırsatları kaçırmak istemeyenler taşıt kredilerine yüklenmeye başladılar. Bankalardan taşıt kredisi çekenler sıfır kilometre otomobil hayallerine çok daha kolay bir şekilde kavuşabiliyorlar. Ancak taşıt kredisi çekerken çok önemli bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Maliyet hesaplamaları ve ödeme potansiyeli değerlendirilmeden yapılan bazı taşıt kredisi hamleleri ile büyük zarar edilebiliyor. İş Bankası'nın taşıt kredisi kampanyası da bu açıdan inceleniyor.

İŞ BANKASI'NDAN TAŞIT KREDİSİ ÇEKMEK MANTIKLI MI?

Çok yüksek faizlerle taşıt kredisi veren bankalardan kredi çekerek otomobil almanın bütçelerde bırakacağı tahribat tahminlerin bile üzerinde olabiliyor. Bunun için de iyice araştırma yapılmadan hareket edilmemesi gerekiyor. İş Bankası'nın taşıt kredisi kampanyasını bu açıdan inceliyoruz.

İş Bankası tarafından verilen taşıt kredisinde aylık faiz yüzde 3,85 oranında uygulanıyor. Bu kredi faiz oranı şu anda bankacılık piyasasının ortalamasının altında bulunuyor. Bu açıdan İş Bankası'nın taşıt kredisi bir miktar cazip görünüyor.

Taşıt kredisi çekecek olan müşterilerin ana motivasyonları otomobil firmalarının kampanya indirimlerini kaçırmamak oluyor. Bu açıdan İş Bankası'nın taşıt kredisi maliyeti bir miktar bu indirimlerle karşılanabiliyor. Ciddi bir indirim elde ediliyorsa İş Bankası'ndan taşıt kredisi çekmek makul bir durum gibi görülebilir.

Bankaların yüksek faizli taşıt kredilerini görenler otomobil firmalarının düşük faizli hatta faizsiz kredi desteklerini örnek gösterebiliyorlar. Ancak otomobil firmalarının sağladıkları kredi desteklerinde çok ince bir ayrıntı bulunuyor. Firmalar bu kredileri genellikle kendi finansal yapıları ile veriyorlar ve yine genellikle 12 ay vade uygulanıyor. Bankalarda ise taşıt kredileri 48 aya kadar vade ile çekilebiliyor. 4 yıllık taksitler halinde kredi borcu ödemek faiz maliyeti fazla olsa da bütçeleri daha az tahrip edebiliyor. Taksit tutarları uzun vadelerde daha düşük olacaktır.

350.000 TL TAŞIT KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI!

ekran-goruntusu-2023-11-20-230824.jpg

İş Bankası'ndan 48 ay vadeli 350.000 TL taşıt kredisi çekilmesi durumunda ödenmesi gereken aylık kredi taksiti 19.376 TL olarak hesaplanıyor. Bu kredinin toplam maliyeti ise 930 Bin TL'yi buluyor.