CHP'de belediye başkan adaylarından alınacak başvuru ücretleri belli oldu!

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için CHP’de seçim takvimi belirlendi. Belediye başkan adayı olmak isteyenlerin ne kadar başvuru ücreti ödeyecekleri netleşti.
CHP'de belediye başkan adaylarından alınacak başvuru ücretleri belli oldu!

CHP’de yerel seçim hazırlıklarına start veriliyor. Özgür Özel’in Genel Başkan olmasının ardından CHP’nin üst yönetimi de değişti. Yeni CHP yönetimi de bugün yapılan toplantıda yerel seçimlere dair takvim kararını aldı. CHP’de yerel seçimler için işletilecek olan seçim takviminin ayrıntıları belli oldu.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR!

CHP’de bugün Merkez Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Bu toplantıda da seçim takvimi belirlendi. Buna göre CHP’den belediye başkanı adayı olmak isteyenler başvurularını 21 Kasım ile 28 Kasım tarihleri arasında yapacaklar. Başvurular alındıktan sonra adayların belirlenmesine dair kapsamlı bir çalışma yapılacak. Ayrıca kamuda görev yapan veya CHP’nin il ve ilçe teşkilatlarında görevli olanların adaylık başvurusu için istifa etmeleri gerekiyor. Bu kişiler istifa ettikten sonra adaylık başvurularını 1 Aralık ile 5 Aralık tarihleri arasında yapabilecekler.

CHP’de belediye başkanı adayı olacak olanlar arasında milletvekili, belediye başkanı veya meclis üyeleri varsa onların görevlerinden istifa etmelerine gerek olmayacak.

ADAY OLACAKLARIN ÖDEYECEKLERİ BAŞVURU ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

CHP’de belediye başkanı adayı olacak olan kişilerden alınacak olan başvuru ve partiye katkı ücretleri belirlendi. Buna göre büyükşehir belediye başkan adayları 50.000 TL, büyük ilçe adayları 30 Bin TL, küçük ilçe adayları 20 Bin TL ödeme yapacaklar. Bu yapılacak olan ödemeler CHP’ye gelir olarak kaydedilecek ve yerel seçimlerde yapılacak olan masraflarda kullanılacak.

Diğer siyasi partiler de belediye başkan adaylarından başvuru ücreti talep ediyorlar. Ancak bu ücretlerin diğer siyasi partilerde ne kadar olacağı henüz açıklanmadı.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Özgür Özel 1-3 Aralık tarihinde CHP milletvekillerini Antalya Manavgat’ta kampa alacak.