Ekonomiyi özürlü çocuğa benzeten rektöre istifa çağrısı

Ekonomiyi özürlü çocuğa benzeten rektöre istifa çağrısı
Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman'ın bir tv kanalına çıkarak, bilimsel tanımlamalar yapacağı yerde ekonomiyi engelli çocuklara benzetmesine Uşak’tan ve Türkiye genlinden büyük tepki geldi.

 Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Avukat Fermani Kurtel’in bu konudaki basın açıklamasını okuyan Altınokta Körler Derneği Uşak Şube Başkanı Serkan Çiğdem, Kurtel’i istifaya davet etti.

“ENGELLİ ÇOCUKLARI VE AİLELERİNİ AŞAĞILADI”

Altınokta Körler Derneği Uşak Şube Başkanı Serkan Çiğdem’in okuduğu genel merkez bildirisi şöyle:           

“Beykent Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Murat Ferman, Eko Türk kanalında gerçekleştirilen canlı yayında, ekonomi konusunda yaptığı değerlendirmelerde; enflasyon olgusunu, iktisat biliminin kuram ve kurallarıyla, bilimsel olarak açıklamak yerine; sözde anlaşılmak için özel gereksinimi olan çocukları ve ailelerini ayrımcı ifadelerle, aşağılayacak şekilde açıklamalar yapmıştır.

Akademisyen sıfatıyla ifade edilen bu talihsiz beyanlar; en hafif tabirle insanlık onuruna karşı işlenen ve bütün uluslararası insan hakları metinlerinde tanımlanan ayrımcılık suçunu oluşturmaktadır. Profesör Murat Ferman"ın sözde ekonomi alanında daha iyi anlaşılmak kastıyla kullandığı bu ifadeler, toplumda kötü, olumsuz yanlış ve değersiz olarak anlatıla gelen olguların, engellileri ve engel gruplarını kullanarak; örneklendirilmesi alışkanlığının bir yansıması olup; tarafımızca kabulü mümkün değildir ve bu anlayışla sonuna kadar mücadele edilmesi gerekmektedir. Toplum nezdinde işlenen bu suçun ardından, baskılar sonucu dilenen kuru ve samimiyetsiz bir özrün, bu ifadelere muhatap olan engelliler, aileleri ve derneğimiz açısından hiçbir hükmü bulunmamaktadır.

Altınokta Körler Derneği Genel Merkezi olarak, bir üniversitenin başında rektör sıfatıyla bulunan Profesör Doktor Murat Ferman"ın derhal görevinden istifa etmesini, görevinde kalmaya devam etmesi halinde, ilgili makam tarafından görevinden alınmasını talep ediyoruz. İşlenen bu suç karşısında, telafi edilemeyecek biçimde rencide edilen engelli üyelerimiz ve ailelerinin manevi haklarının korunması ve savunulması için hukuk önünde her türlü dava ve talep haklarımızı kullanacağımızı, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

(SALİH KILINÇ/HABER)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.