07.11.2018, 14:44

Uşak’ın ilk kadın Valisi Sayın Funda Kocabıyık’a maruzatımdır

Sayın Valim!

Memleketim Uşak’a sefa geldiniz hoş geldiniz.

Uşak’ın ilk kadın valisi olmanız ve Uşakspor’un renkleri olan kırmızı siyahlı giysileriniz ve “Uşak Tarhanası içmeyen T.C vatandaşı var mıdır?” sorunuzla gelir gelmez gönlümüzü kazandınız.

İnşallah, sizden önce hizmet 34 valinin görev süresi olan ortalama 1 yıl 8 aydan daha fazla kalırsınız da bir kadın eli ile ilimize güzel hizmetler yaparsınız.

Allah yardımcınız, Hızır yoldaşınız olsun.

Sayın Valim!

İlk günden canınız sıkmak istemem ama ilimizde dile getirilmeyen, ancak ilimizde gencecik insanlara karşı yapılan maddi istismar ve sömürüden bahsetmek istiyorum. Vali olmaktan öte siz de iki çocuk annesi bir kadınsınız. Bu sorunu duyunca eminim çözüm için çalışmalara derhal başlayacaksınız.

Efendim mesele şu: Uşak Üniversitesi 2018 – 2019 Akademik yılında yaklaşık 31 bin öğrenci ile eğitime devam etmektedir. Bu öğrencilerin pek çoğu malum olduğu üzere Türkiye’nin başka illerinden gelmektedir. (Hatırı sayılır oranda yabancı ülkelerden gelen öğrenciler de vardır) Yaklaşık 3 bin öğrenci, ilimizde yaptığı harcamalarla Uşak ekonomisine muazzam bir katkı yapmaktadır. Benim isyanım da işte tam bu noktada başlamaktadır.

Sayın Valim!

“Uşak’ı iyi tanıtalım, güzel anılarla ayrılsınlar” diyoruz ama bu yavrularımızı yolunacak kaz olarak görüyoruz. KYK son yıllarda devasa kız ve öğrenci yurtları yapmasına rağmen barınma sorunu devam etmekte, Uşak’ta mantar gibi yapılan apartlar da 1+1 odalar bile 800 – 850 TL’den gurbette yaşamaya çalışan bu yavrucaklara kiralanmaktadır.  (Öğrencilerin mecburen fahiş fiyata barınak kiralamaları kentte kirada oturan dar gelirli aileleri de zor durumda bırakmakta kiralık ev bulmakta büyük bir sıkıntı yaşamaktadır)

Çoğu dar gelirli olan öğrencilerin ailelerinin gönderdiği kıt kanaat para ve kredileri sadece barınma ve yemek giderlerine gitmekte hatta yetişmemektedir. Bu kez de çaresiz kalan öğrenciler, para bulmak için Uşak’ta iş aramakta daha çok garsonluk, komilik gibi buldukları işlerde saat ücreti karşılığında çalışmak zorunda kalıyorlar.

Asıl sömürü de tam bu nokta da başlamaktadır. Ailesine yük olmamak için çalışan çocuk saatte sadece 3 – 3,5 TL evet yanlış okumadınız 3 TL 3,5 TL gibi ücretle çalışmaktadır. Günde 10 saat çalışırsa kazanacağı para 30-35 TL civarında olmaktadır.

Yavrucaklar, bu parayı kazanmak için insanlık dışı koşullarda 10 -12 saat çalışınca okula gidecek zaman bulamamakta, o vakit de okul için değil ailesine yük olmadan Uşak’ta yaşama tutunmak zorunda kalmaktadır.

Sayın Valim!

Ellerinizden öper, benim de İzmir’de üniversite okuyan bir kızım var. Allah sizi inandırsın, 4 milyon 280 bin nüfusu olan büyük şehirde Uşak’tan daha ucuza ve kaliteli bir ortamda eğitim görüyor.

İlklerin ve âşıkların altın şehri Uşak’a hiç yakışmayan bu üzücü duruma vali ve daha da önemlisi bir anne olarak el atmanız ve çözüme kavuşturmanız, sizden en önemli istirhamımdır. Uşak olarak bizi bu ayıptan kurtarınız.

Kentimizde misafir ettiğimiz bu çocukları biyolojik olarak anneleri babaları dünyaya getirmiştir. Ancak dünyaya geldikten sonra her çocuk insanlığın çocuğudur.

Saygılarımı sunar, Uşak Valiliği görevinizde başarılı olmanızı Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.

Yorumlar (1)
çok doğru tespit 2 yıl önce
can alıcı bir noktaya değinmişsin salih abi evet öğrencileri para gibi görüp soyguncu gibi davranıyor uşaklı esnafımız ve ev sahiplerimiz çok kötü bende Eskişehirden örnek vereyim neden öğrenci şehri deniliyor çünkü orada soygunculuk yok her şey öğrenciye göre uyarlanmış ve ayarlanmış yaşanası bir şehir teşekkürler bu şehrin belediye başkanı YILMAZ BÜYÜKERŞE'ne