07.10.2021, 15:46

SUÇLU AYAĞA KALK!

4 Ekim tarihinde okuluna giderken bir aracın çarpması sonucu aramızdan ayrılan 14 yaşındaki Cennet Candoğan’ın ölümünün sorumlusu kim?

Kent merkezindeki okulu oraya taşıyanlar mı?

Küçük kızı yolun karşısına bırakan halk otobüsü şoförü mü?

Çarparak yaşamını yitiren hafif ticari araç sürücüsü mü?

Çocukların okullarına güvenli bir şekilde girip çıkmasını sağlayacak önlem alamayan okul idaresi ve Milli Eğitim Müdürlüğü mü?

“Buraya üst geçit olmaz” diyen Karayolları Müdürlüğü mü?

Uşak Lisesi’nin buraya taşındığı 2017 yılından bu yana öğrencilerin huzur ve güven içerisinde karşıya geçmesini sağlayamayan Uşak Belediyesi mi?

Okulların taşındığı tarihten bu yana hiçbir önlem almayan Uşakta görev yapan valiler mi?

Yoksa kaç yıldır bu tehlikeyi gördükleri halde çocuklarını bu okula gönderen ve önlem alınması için gıkını bile çıkarmayan anne ve babalar mı?

Bu tehlikeye burun kıvırıp gündeme getirmeyen Uşak basını mı?

Yoksa Uşak’ın sorunları yerine,  yöneticileri hakkındaki çeşitli iddialarla uğraşmak zorunda kalan iktidar Partisi AK Parti Uşak İl Teşkilatı mı?

Ya da Uşak’ın hiçbir sorununda gıkı çıkmayan CHP ya da tabela partisi haline gelen MHP’mi?

Yoksa çocuklarının hayallerini gerçekleştirmek ve onunla gurur duymayı hayal ederken, onu soğuk toprağın kucağına bırakan annesi ve babası mı?

Bana sorarsanız acılı anne baba hariç hepimiz suçluyuz.

Ne yazık ki bu ülkenin genel huyudur. Tekerlek kırıldıktan sonra yol yapmaya kalkarız. Gerçi Küçük Cennet’i cennete uğurladıktan sonra bu yazıyı sakin kafa ile kaleme alayım. Bu arda belki Valimiz, ya da başka yetkililer, günah çıkarır da “Bundan sonra Başka Cennetler ölmesin diye şu önlemleri bu önlemleri alacağız” der diye 3 gündür bekledim. Tık yok. Birkaç Cennet daha ölünce belki önlem alınır.

Gelelim kazanın nedenlerine:

Yazımda buraya kadar küçük Cennet’in hayatının baharında açmadan solan bir gül goncası olmasının suçlusunun Uşak’ın vurdumduymazlığı ve sessizliği olduğunu anlatmaya çalıştım.

Küçük Cennet, böyle elim bir olay sonucu aramızdan ayrılınca, kaza hakkında bir çok şey yazıldı çizildi, Ben hiç dile getirilemeyen nedenleri yazayım istedim. Yazayım ki daha fazla Cennetler ölmesin.

Kazadan sonra şu olgu çok sorgulandı: “Burada 10 yılı aşkın bir süreçte Fetöcuların Üftade Lisesi vardı. Hiçbir öğrencinin burnu bile kanamadı. Şimdi niye öğrenciler ölüyor?”

Fetöcular bu okulu 400 öğrenci eğitim görecek şekilde tasarlamış. 400 öğrenci de okula servisle gidip geliyormuş ve Servis okul tesislerinin içine kadar giriyormuş. Uşak Lisesi buraya taşınınca 900- 1000 öğrenci ile eğitim vermeye başlamış. Ulaşabildiğim bilgilere göre, kazanın olduğu 4 Ekim günü okulda kayıtlı öğrenci sayısı 920 kişiymiş.

Aslında okula gelen öğrencilerin yaklaşık 300 kişisi yine servisle gidip eliyormuş. Ancak okulun kapasitesinin iki katı öğrenci olunca ne taşımak ne de öğrencileri kontrol etmek mümkün değil.

Bir diğer kangren olan sorun ise E -96 dediğimizi Ankara – İzmir Karayolunun Uşak içerisinden geçen kısmını kent dışına alınacak 29 kilometrelik kısmı 10 yılı aşkın bir süredir bitmedi.

Ogün Uşak Üniversitesi yeni akademik yıla başladı. Tekstil OSB’ye giden ve gelen araçlar, transit geçen araçlar, trafik dayanılmaz boyutlardaydı. O Güney çevre yolu 10 yıldır yapılsaydı belki de küçük Cennet hala yaşıyor olacaktı.

1953 yılında il olan Uşak’ın sembol kurumlarından birisi olan Uşak Lisesi, hain 15 temmuz darbe girişiminin en büyük mağdurlarından birisi oldu. Darbe girişimi el konulan Üftade Lisesi demek ki bin kişilik okul yapmaya hiç de elverişli bir konumda değilmiş.  Aslında alınacak en güzel önlem bu okulu bir an önce başka yere taşımaktır.

Sivaslı ilçesi Pınarbaşı beldesi sakinleri bir motosiklet kazasında yitirdikleri küçük Okan için yolu kapattılar ve yetkililerin ölüm kavşağında önlem almasını sağladılar. Uşak’ta da ne yapsın şimdi insanlar? İllaki yolu mu kapatsınlar bu ölüm kavşağında da önlem alınması için.

Aslında çalıştığım basın kurumlarında Uşak Lisesi öğrencilerinin okula güvenli bir şekilde girip çıkılması için önlem alınmasını birkaç kez dile getirdiğimi hatırlıyorum.

Haa…

Yeri gelmişken Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi karşısında bulunan eski Şehit Abdülkadir Anadolu Lisesi, şimdinin İmam Hatip Okulu galiba burada da öğrenciler, E-96 karayolunu trafik ışıklarından geçerek halk otobüsüne binmek için hastane önüne geliyor. Ama ışıklardan güvenli bir şekilde geçse bile o hastane civarında demiryolu da bulunan kavşaklarda tehlike yaşıyor.

Buraya da önlem alın da ellerinize küçük Cennet ve Okan’dan başka masumların kanı yakanıza bulaşmasın.

Benden söylemesi…

Yorumlar (12)
İsyan 13 ay önce
Suçlu ayağa kalkamaz.....keza bir hayal uğruna adı kent park ve ya millet bahçeai adına 5 okul 700 kişilik pansiyon koskoca spor salonu 13 atölye üç bin öğrenci beşyüze yakın çalışan bir o kadar öğrenci velisi çevredeki esnaf hepsinin ahı var yavrumuzun vebali var çokmu lazımdı park çokmu lazımdı millete bahçe o kadar öğrenciyi yerinden yurdundan ettiniz canlara kıydınız huzur park var koru park var çoban çeşme var anıt tepe var hacıkadem var karaağaç var gögem var tabakhanenin orayıda yapabilirdiniz.ateşlerde yanın
ALİ 13 ay önce
Yazdıklarınız çok doğru ama peki sorumluların bir gececik uykuları kaçtı mı? (Müdür ve Öğretmenleri tenzil Ediyorum)
öğrenci velisi 13 ay önce
salih bey kaleminize sağlık
kazadan sonra okul müdürü çözüm bulmuş kendince biz öğr velilerine Özel araçla çocuk bırakmamızı... bırakacaksak 10 dk sonra alınmasını özellikle belirtmiş ve olayı böyle çözmüş oyol hiçbir zaman trafik eksik olmuyorki müdür hala öğrencilerin okul formasıyla uğraşsın dursun,
dayı 13 ay önce
Salih abiben simdi suçluyu anlatayım dilimin döndüğünce rant uğruna yıkılan okularımıza güya bağçe yapacaklar 100 yıllık ağaçları keserek şimdi kurumları ele alalım belediye rant olsaydı üst geçit yapardı topu trafiğe atarlarşimdi trafik zaten keşmekeş okuların önünde hiç gördünüzmü trafik polisi ben görmedi at topu karayolarına ödenek yok bize ait değil at topu valiliğe oda halka ayar vermekle meşkul iş adamlarıyla yemekte vekilleri sormayın şeçimden seçime yüzlerini görüyoruz hani suçlu ayağa kalsın demiştin ya salih abiharam yemekten obez oldular ayağa kalkamıyorlaradliyelerde yazar adalet mülkün temelidir , artık mülkü adaletin temeli yani anlayacağın abi sonuçta tümsuç gene halkın vurun abalıya
ahmet 13 ay önce
her sabah dört yolda sivaslı durağına gelin. çocuklar üst üste, servis tutmak isteriz sivaslı dolmuş esnafı biz çalıştırmayız , camını çercevesini kırarız der. ancak bebeler üst üste gider gelir ,okul çıkışları aynı rezalet. daha dün bir öğrenci şofölüğün dikkatsizliğinden kapıya sıkıştı hemde iki kez. eğer bu yazımı okuyan bir editör varsa bana özelden yazsın . bir muhabir göndersin her sabahki rezilliği çeksin görsün
Ali 13 ay önce
Beğenmeyen galiba sivasli dolmuşçu esnafı. Evladımızı saçının teline zarar gelsin Allah muhafaza hesabının kim verecek.
Bilge Kaya 13 ay önce
Katledilen kardeşimize, evladımıza sadece Allah'tan rahmet dileyebiliyorum. Temel yanlış okulların şehrin dışına otoban kenarına çıkarılması. Binalar eski olabilir deprem yönetmeliğine uymayabilir ama yıkılır ve yerine yenisi yapılır. İnsanların anılarıyla, şehrin belleğiyle oynamanın hiçbir mantıklı açıklaması yok.
UŞAKLI 13 ay önce
İyiki varsın be kardeşim.Uşaklı'ya ses oldun.Uşak gelişmekten uzak vasat bir şehir olarak yoluna devam ediyor.çocuklarımıza bile bu şehirde durmayın çalışmayın diye tembih ediyoruz.İnsana değer yok uşak'ta....
B.Sezer 13 ay önce
Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürlee
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın