23.08.2021, 18:13

Şu bahtı kara memleketime sahip çıkacak bir babayiğit yok mu?

Uşak, Anadolu’nun batısında sahipsiz bir kenttir. Her ne kadar aslım Tuncelili (Dersim) olsa da bu güzel memlekette doğdum, neredeyse 60 yıldır bu topraklarda yaşadım. Yine bu topraklara gömülmek isterim.

Ama oldum olası bahtsız ve sahipsiz bir kent olarak görmüşümdür Uşak’ımı.

Valilere fazla laf etmem. El oğludur, el kızıdır, 2-3 yıl kalır gider. Zaten Uşaklı değildir. Bir aidiyet duygusu beklemek safdillik olur. Olsa olsa gelen valilerin ilk görev yeri olduğu için ilk göz ağrısı olmak gibi bir işlevi vardır.

Belediye başkanları (Birkaç istisnası dışında) çoğunlukla kendilerine oy veren halkın çıkarlarını değil, kendine sponsor olan varsılların rantını düşünür.

İster iktidar olsun, ister muhalefet, milletvekilleri de halkın sorunlarını çözmek, meclise taşımak için değil, bir 4 yıl daha seçilip kendi rantına rant katmaya bakar. Bu amaç uğruna partisinde savaş bile çıkartmaktan çekinmez.

Böyle olunca da Uşak için hizmet edeni ara ki bulasın.

Dağlarımız maden aramak için delik deşik edilir. Ağacımız kesilir, suyumuz kirlenir, soluduğumuz hava zehir olur.

Ne karayollarımız, ne köy yollarımız ne de demiryollarımız doğru dürüst yapılır.

Havaalanımızdan ne uçak kalkar, ne de uçak konur.

Sanayimiz ve evsel atıklarımız çevreyi ve suları kirletir. Tarımı, hayvancılığı öldürür. İlimizde kanser vakaları patlar. Kimsenin gıkı çıkmaz.

İlimizde en az 5 bin yıllık 600 de fazla tarihi eser vardır. Kimse iplemez. (Çok şükür yıllardır yaza çize bir Blaundus antik kenti için yetkilileri harekete geçirebildik.)

Antik Pepuza kenti için kimse niye parmağını oynatmaz? Murat Dağı, Tepedelen Pınarı civarında bulunduğu söylenen Tanrıça Kibele’nin sarayı ve kenti niçin araştırılamaz?

Anadolu’nun başka illerinde yaşayan insanımız, Uşak’ın yerini neden bilmez? “Karadeniz de mi yoksa Güneydoğu’da mı? “ diye neden sorar? Tanıtamadığımız için olabilir mi?

PEKİ MUHALEFET NE YAPAR?

Şimdi Uşak Belediye Meclisi’ni oluşturan tam 31 üye var. Bu üyelerden 17’si

AKP, 11’i İYİ Parti, 2’si CHP, birisi de MHP’den seçilmiş üye.

Meclisin iktidar kanadı, borçları bahane ederek gelir gelmez suya yüzde 50 zam yaptı.

Belediye Başkanı, 2 gün üst üste lebalep konser düzenliyor. Yetmiyor. Üzerine bir de drift attırıyor. Uşak’ta delta varyantı hızla yukarılara fırlıyor. Kimseden çıt çıkmıyor. Muhalefetten seçilen belediye meclis üyeleri başkanla ters düşmekten mi korkuyor?

İl Genel Meclisi’nde üyelerin siyasi partilere dağılımına baktığımızda; AKP 11, CHP 5, İYİ Parti 3 şeklinde bir dağılım görüyoruz.

Ne derelerin kirliliğinde, ne köy yollarının yapımında ne de tarihi eserlerin korunmasında muhalefet parti üyelerini hiç göremiyoruz.

Ya muhalefet parti il başkanlarına, milletvekillerine ne demeli?

Siz hiç, “Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı Uşak için şu iş neden yapılmıyor? Bu yanlış niçin düzeltilmiyor?” diyen il başkanı ya da muhalefet milletvekili gördünüz mü?

İşte bundan dolayıdır ki; benim güzel memleketim bahtsız ve sahipsizdir.

Yorumlar (9)
Ak Partili 2 yıl önce
Bir Uşaklı olarak yazının altına imzamı atarım. Teşekkürler Dersimli Salih abi. Hepinizden Uşaklısın. Sağol
Artemiz 2 yıl önce
Hiç bir siyasi parti üyeliğim mevcut değil hatta şuan adını söyleyeceğim partiye oy vermedin ama İyi part merkez ilçe başkanı sürekli birşeyleri düzeltme çabasında yeri geliyor kendi meclis üyelerine bile sert çıkabiliyor saygılarımla Salih abi
Mehmet Ali Metin 2 yıl önce
Hak verdim olan açık açık bu. Uşak için taşlamaya devam edin bir gün birilerinin kafasına belki Dank eder
Menderes Boyaci 2 yıl önce
Dogru soze nedenir...BRAVO.usak halki cok duyarsiz aman basim belaya girmesin aman su sman bu..birlik beraberlik olmayinca yolgecen hani gibi yonetenlerde kafalarina at kosturur...sen kac donemdir akpye oy veriyorsun.NE HIZMET GORDUN USAKLI ...bir dusun elektirik direklerini isiklandirmak hizmetse bunun icinmi oy veriyorsun.sen o direge bakarken baskanlarda mali goturuyor
Osman çeker 2 yıl önce
İyi parti başkanı Hakan Savaş milletvekili olmalı
En azından konuşuyor tepki veriyor
Yorum 2 yıl önce
Sayın Salih Bey: Uşak'ı yöneten insanların birçoğu Uşaklı değil, Kentimizi yönetmeye talip olan siyasiler ve atanmış Devlet yetkilileri particilik, grupculuk, menfaat ilişkileri içinde sıkışmışlar, bu ilişkiler onları yönlendiriyor, engelliyor. İyi bir şeyler yaptıklarında ise gören olmuyor, takdir edilmiyor. Kendini Uşak'a ait hissetmeyen insanlardan ne bekliyorsunuz ki ?
süleyman 2 yıl önce
Salih bey öncelikle tebrik ederim ayrıca da teşekkür ederim, bu kadar duyarlı olmanızdan dolayı, inşAllah bu yazınızı yetkililer okurda utanma arlanmaları varsa yiyip içmekten, açılıştan, yalakalıktan fırsat bulurlar da bir şeyler yaparlar uşak'ımız için
Çelipoğlu 2 yıl önce
Salih abi çok güzel bir konuga değinmişsin ve yüzde yüz haklisin diğer arkadaşlarında belirttiği gibi şahsi olarak tanımasakta açıklamalarına sürekli şahit olduğunuz iyi parti merkez ilçe başkanı Hakan bey sürekli şehir gündemini dile getiriyor fakat yanlış olduğunuz tek konu var Türkiye sınırları içerisinde dersim isminde bir vilayet bulunmamakta ismi Tunceli olan bir vilayetimşz mevcut saygılar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın