Tüm Türkiye merakla bekliyordu! Bugün saat 15.30’da başlayacak

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği Kabine Toplantısı bugün düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplanıyor. Masada ise İsrail’in saldırıları, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki polemik konuları olacak
Tüm Türkiye merakla bekliyordu! Bugün saat 15.30’da başlayacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanıyor. Beştepe’de yapılacak olan toplanın en önemli maddesi İsrail’n Gazze’deki katliamı olacak. Bunun yanı sıra kabine üyeleri Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki krizle birlikte iç / dış politikadaki gelişmelerle birlikte son durum ele alınacak. Kabine toplantısından sonra Erdoğan’ın canlı yayında açıklama yapması bekleniyor.

GAZZE’NİN DURUMU EN BAŞTA

İsrail’in Gazze’de 7 Ekim’de başlattığı katliam neredeyse 2 aya yaklaşmak üzere. İnsani durumun iyileşebilmesi için yaralıların ve rehinelerin durumu da kabinede ilk olarak görüşülecek. Son olarak İsrail, Gazze’deki 2 hastaneyi daha bombalamıştı.

recep-tayyip-erdogan-aa-1666886-2.jpg

Aynı zamanda ABD’den alınması planlan 40 adet F-16 tedarikle birlikte 80 modernizasyon kiti satın alım süreci kabinede değerlendirilecek.

YARGITAY VE AYM KRİZİ

Yargıtay ve AYM krizi, son dönemlerde dikkat çeken olaylar arasında yer alıyor. Can Atalay polemiği de Kabine’de görüşülecek. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan kriz sonrasında çözüm için ayasal ve yasal düzenleme sinyalini vermişti. Bu düzenlemeye dair yeni açıklamaların gelmesi bekleniyor.

EKONOMİ DE KONUŞULACAK

Kabine, tüm bu geniş gündem maddelerinin yanı sıra ekonomiyi de görüşecek. Özellikle vatandaşların merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aralık ayında başlatması beklenen pazarlık süreci ile birlikte enflasyonla mücadele de gündem maddeleri arasında yerini alacak.