10 gün içinde belediyeye bekleniyorsunuz! Tek evi olan tapu sahipleri 2.953 TL para iadesi alacaksınız

81 il geneli için son dakika duyuruldu. Teki evi olanlara müjde bu listede adı soyadı yazanlara geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılacak...
10 gün içinde belediyeye bekleniyorsunuz! Tek evi olan tapu sahipleri 2.953 TL para iadesi alacaksınız

10 gün içinde belediyeye bekleniyorsunuz! Tek evi olan tapu sahipleri 2.953 TL para iadesi alacaksınız - Tek evi olan tapu sahipleri için tüm Türkiye genelinde geçerli olan son dakika duyurusu yapıldı.

Milyonlarca tapu sahibi için emlak vergisi 2. taksit ödeme dönemi tüm hızı ile devam ederken aslında emlak vergisi muafiyeti hakkı olan ancak bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan kişilere KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında para iadesi yolu açıldı. Geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılacak olan kişiler belli oldu.

TEK EVİ OLAN EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ! KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Ülkemizde emlak vergisi için tek evi olan kişilere sahip oldukları evin 200 metrekare büyüklüğü aşmaması şartı ile muafiyet hakkı verilmekte olup bu şartlar altında emekliler, ev hanımları, işsiz kişiler, şehidin dul eşi ve yetimleri ile engelli bireyler hiçbir geliri olmaması şartı ile bu haktan yararlanabilmektedir.

kdk-1.jpg

kdk2.jpg

FAZLA ÖDENEN EMLAK VERGİSİNİN İADESİ DİLEKÇESİ!

..... BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI'NA

..... kimlik numarası emlak vergisi mükellefiniz olmakla beraber emekli / ev hanımı / işsiz/ engelli / şehit yakını olmam neden ile emlak vergisi muafiyeti hakkım bulunmakta olup geriye dönük 5 senelik emlak vergisi ödeme tutarımın tarafına iadesini rica ederim.

2023 EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ! EMLAK VERGİSİ İADESİ NASIL ALINIR?

KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında tek evi olması ve emlak vergisi muafiyeti hakkına sahip olmasına rağmen vergi ödemesi yapan kişilere para iadesi yapılmaktadır. Ödeme yapmış olduğunuz belediyeye tapunuz ile giderek emlak vergisinde zaman aşımı nedeniyle en fazla geriye dönük 5 senelik para iadesi talep edebilmektedir. Belediye söz konusu tutarı geri ödemekle yükümlü olup Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından alınan kararda bu konuda emsal karar olarak gösterilebilir.