Zonguldak haber son dakika! Kafkametler gemisi battı 12 mürettebat aranıyor

Zonguldak'ta irtibatı kesilen Kafkametler gemisinin battığı belirlenirken kayıp olan 12 mürettebatı arama çalışmaları sürüyor.
Zonguldak haber son dakika! Kafkametler gemisi battı 12 mürettebat aranıyor

Zonguldak haber son dakika! Kafkametler gemisi battı 12 mürettebat aranıyor - Türkiye aniden bastıran sağanak yağış ve fırtına ile mücadeleye devam ederken Zonguldak'ta etkili olan fırtına nedeniyle irtibatın kesildiği Kafkametler isimli kuru yük gemisinin battığı belirlendi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak'ın Kdz. Ereğli ilçesini ziyaret ederek, Türkiye genelinde yaşanan şiddetli hava koşulları ve deniz kazaları hakkında son bilgileri paylaştı. Yerlikaya, ilçedeki Kafkametler adlı kuru yük gemisinin mendireğe çarparak battığını ve 12 mürettebata halen ulaşılamadığını açıkladı.

ALİ YERLİKAYA SON DAKİKA AÇIKLADI! KAFKAMETLER GEMİSİ BATTI!

Kdz. Ereğli İlçe Kaymakamlığı binasına gelen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kuvvetli yağış ve fırtınayla birlikte yaşanan sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan, 16 ildeki bin 611 ihbara ve bu ihbarlar sonucu meydana gelen 65 çatı uçuşu, 270 ağaç devrilmesi, 102 su baskını ve bin 150 diğer olaylara değindi.

gemi-2.jpg

Ayrıca Diyarbakır ve Batman'da yaşanan iki can kaybını üzüntüyle bildirdi ve yaralanan 50 kişi için acil şifalar diledi. “Olumsuz hava şartları normale dönünce arama kurtarma faaliyetlerine başlanacak” Özellikle Zonguldak Karadeniz Ereğli'deki deniz kazalarına dikkat çeken Yerlikaya, Kafkametler adlı Türk bayraklı kuru yük gemisinin batması ve mürettebatla irtibatın kesilmesi, Palada ve Sormonsky 45 adlı gemilerde yaşanan olaylar hakkında bilgi verdi.

gemi-4.jpg

AFAD, Sahil Güvenlik ve diğer kurtarma ekiplerinin hazır beklediğini ve olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine başlanacağını bildirdi. Bakan, kötü hava şartlarının etkilediği gemilerdeki mürettebat için dua ederken, Cumhurbaşkanı'nın sürekli durumu takip ettiğini ve kamuoyuna sürekli bilgi verildiğini belirtti. Ayrıca, hayatını kaybeden vatandaşlar için başsağlığı dileklerini iletti ve tüm afetlerden korunma temennisinde bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından verilen alarm sonrası teyakkuz durumuna geçildiğini belirten İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya hava koşullarının müsait duruma geçmesinin ardından kayıp gemi personelini arama çalışmalarına devam edileceğini söyledi.