Uşaklı yönetmenin Uşak’ta çektiği film büyük ödül için yarışacak

TRT Ortak Yapımı "İki Şafak Arasında" filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nin "New Directors" bölümünde yarışacak.
Uşaklı yönetmenin Uşak’ta çektiği film büyük ödül için yarışacak

Uşaklı yönetmen Selman Nacar'ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı "İki Şafak Arasında", Avrupa'nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin "New Directors" bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya'nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya'nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye'den katılan tek film 2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak'ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye'den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nde yapacak. Dünyanın en önemli film platformlarından destekProje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya'da Transilvania Pitch Stop'ta "Chainsaw Europe" ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan "Europa Industry" ve "Europa" ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress "Büyük Ödülü"nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye'de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200'den fazla film festivalinde 150'den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar'da finale kaldı.

Yönetmen Selman Naçar, 1990 Uşak doğumlu. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2016 yılında aynı üniversitenin Sinema bölümünden mezun oldu. Columbia Üniversitesinde yönetmenlik alanında yüksek lisans yapmaktadır.

Uşaklı yönetmen aynı zamnda ödül avcııs olarak da tanınıyor. Naçar’ın bir çok filmi Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül almıştı.

Naçar, “2 Şafak Arasında” adlı filmini 4 hafta boyunca Ulubey ilçesi ve kanyonlarında çekmişti. O dönemde film setini ziyaret eden Uşak valisi Funda Kocabıyık, bu filmin Uşak’ın uluslararası platformlarda tanınmasında büyük fayda sağlayacağına dikkat çekmişti.

İlgili Haberler