24.12.2021, 22:17

İsmetpaşa Caddesi yenileme çalışmalarında neler oluyor?

Uşaklıların “Mecburiyet Caddesi” adını verdiği İsmetpaşa Caddesi yenileme çalışmaları baş ağrıtmaya devam ediyor.

Bir yılı aşkın bir zamandır, Uşak kamuoyunu meşgul eden bu çalışma ile ilgili merkezi Ankara’da bulunan İnşaat Şirketi ahibi İnşaat Mühendisi Mehmet Çetin ile yaptığım telefon görüşmesinde bu konuyu yargıya taşıyacağını, Uşak’ta bütün siyasi parti, yerel basın ve ilgili STK’lara bu ihalenin usulsüz olduğu iddialarını ilettiğini ancak kimseden ses çıkmamasından yakındığını belirtti.

Bu arada hemen hatırlatayım; İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş, Bu ihale masum bir ihale değildir. Pilot firmaya adrese teslim ihale hazırlanmıştır. İhale yapıldıktan sonra firmanın kar elde etmesi için ihale şartnamesinde değişiklik yapılmıştır.

Şartnamelerde istenilen malzemelerin dışında düşük kaliteli malzemeler kullanıldığını gözlemledik. Konuyu yargıya taşıyacağız” şeklinde bana bir açıklama gönderdi.

Şimdi aşağıda Sayın Mehmet Çetin’in Uşak Belediyesi, basın kuruluşları ve siyasi partilere gönderdiği dilekçenin tamamı var. Oradan okuyabilirsiniz.

Sayın Çetin, ihaleye girememiş. Girememe gerekçesini, ihale şartnamesinde belirtilen şartları yerine getiremeyeceğine inandığı için girmediğini, ancak şartlarda değişiklik yapıldığı ve ihaleye girebilmek için yeterli şartları taşımadığına inandığı 2 şirketin ortak olarak ihaleyi aldığını ve şartnamede belirtilen malzeme ve işçiliğin sonradan değiştirildiğini iddia ediyor.

Sayın çetin’in yargıya taşıyacağını belirttiği olaylara şartnamenin temini aşamasında başlıyor. Şartname dosyasını 12 inşaat şirketei alıyor. İhaleye 2 şirket giriyor. Bunun nedeni; şartnemeyi okuyan 10 şirket özellikle “Cam yünü” denilen izalosyon malzemesi ve diğer işçilikleri yerine getiremeyeceğini düşünerek teklif vermiyor.

Tacettin DENERER&METNES İNŞAAT TURİZM GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ iş ortağı METNES İNŞAAT TURİZM GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ ihaleyi kazanıyor.

Sayın Çetin’e göre bu ortaklığın pilot ortağı Tacettin DENERER firmasının n istenen asgari iş deneyim tutarının tamamını sağlaması gerekmektedir. Bunu sağlayamadığı için bu ihaleye girmesi yasalara göre imkansızdır. İhale kurlu ihaleyi gerekli şartları taşımayan bu ortaklığa vermekle yasalara aykırı bir iş yapmıştır.

Sayın Çetin’in en önemli 2 itirazının birincisi, yasalara göre ihale şartlarını taşımayan bir ortaklığa verilmesidir. Yani bir başka deyişle kendisi öyle demiyor ama Sayın Çetin’in itirazlarından adrese teslim ihale gibi bir anlam çıkarmak da mümkündür.

Sayın Çetin’in ikinci ve en önemli itirazı ihale tamamlanıp yükleniciye iş teslim edildikten sonra şartnamedeki malzeme ve işçilik içeriğinin değişmesidir. ,

Kendi ifadesine göre; şartnamede yer alan 7 cm kalınlıkta taşyünü levhalar (min. 120 kg/m³ yoğunlukta)malzemesinin temini oldukça zordu. Kendisi ve şartnameyi alan diğer 9 firma özellikle taşyünü denilen yalıtım malzemesini temin edemeyeceklerini düşünerek ihaleye girmemişlerdi.

İş yapılırken yüklenicinin firmanın taş yünü değil de daha rahat temin edilebilen ve daha ucuz olan 6 cm eps malzemesi kullandığını caddeyi gezerek tespit ettiğini söyleyen Sayın Çetin, bu durumun İsmetpaşa Caddesi yenileme çalışmaları sırasında rekabeti engellediğini, alüminyum doğrama ve pvc işleri gibi şartnamede yer alan birçok işlemin yapılmadığını da itirazlarına gerekçe olarak ileri sürüyor.

Sayın Çetin’i,n ifadelerinden benim çıkarımım; maç oynanırken kuralların değiştiğidir.

İsmetpaşa Caddesi mülk sahipleri, maddi olarak bir yükün altına girmiş, kiracı esnafı da şimdi tabelalarının nasıl olacağı ve yeni yaptıracakları tabelaların ücreti ile boğuşmaktadır.

Bu satırların yazarı olarak naçizane yaptığım araştırmalara göre; bir çok kentin can damarı sayılan cadde, tarihi sokak ve arasta gibi yerlerde belediyeler benzeri iyileştirme, restorasyon vb. gibi çalışmalar yapmaktadır. Ancak, oralarda ya belediyeler masrafar tamamını karşılamış ya da vatandaştan en fazla yarı yarıya ücret almıştır. Uşak Belediyesi ise tamamını almıştır.

Aylardır devam eden yenileme çalışmalrı, esanfı da vatandaşı da canındean bezdirmiştir. Öyle ki; 4 Yol otobüs durağında bulunan iskele ve diğer inşaat malzemeleri yüzünden vatandaşlar otobüslere binerken yol inmekte ve can güvenliği tehlikeye girmektedir.

Bana verilen sayfa miktarı doldu. Bir sonraki yazımda Uşak Belediyesi Sayın Çetin’in iddialarına ne diyor? Ona yer vereceğim.

dilekçe uşak belediyesi.docx

Yorumlar (0)