Yerbilimci Naci Görür o kenti çok net uyardı! Evlerinize girin

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından Prof. Dr. Naci Görür'ün değerlendirmeleri önem kazandı. Görür, bir kenti evlerine girmeleri konusunda uyardı.
Yerbilimci Naci Görür o kenti çok net uyardı! Evlerinize girin

Yerbilimci Naci Görür o kenti çok net uyardı! Evlerinize girin  - 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin 10 ilde yıkıma neden olduğu olayda bilanço ağırlaşıyor. Can kaybı sayısının arttığı depremin 7. günü sona ermek üzereylen arama-kurtarma çalışmaları canhıraş devam ediyor.

Yaşanan yıkıcı depremlerin ardından 2 bini aşkın artçı sarsıntının yaşandığı kaydedilirken AFAD, vatandaşları hasarlı evlere girmemeleri gerektiği konusunda uyardı. Yapılan uyarıalrın ardından Adana'da riskin yükseldiğini açıklayan Bilim Akademisi Üyesi ve Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, kritik bir açıklama yaptı. 

NACİ GÖRÜR'DEN ADANA İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA 

Bilim Akademisi Üyesi ve Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem riskinin olduğunu ancak depremin ne zaman olacağının belli olmadığını belirterek Twitter hesabından açıklama yaptı. Prof. Dr. Görür, ''Arkadaşlar, lütfen biraz da beni anlayın. Hepinizin acısına, endişesine saygı duyuyorum ama , binlerce kişi bana defalarca yazıp aynı şeyleri soruyor, açıklama istiyor. Yanlış anladığı veya anlamadığı halde sitem ediyor, az da olsa kimileri saygı sınırını zorluyor. Şimdi Adana Milletvekili meslektaşım Sayın Müzeyyen Şevkin ile konuştum. Adanalı kardeşlerim evlerine girmemekte direniyorlarmış. Arkadaşlar, eğer evinizde hasar yoksa, AFAD veya Belediye yetkilileri bir sorun görmüyorsa lütfen onlara uyun ve evlerinize dönün.

Bilim insanları olarak bizler hükümeti, yerel yönetimleri ve halkı görevimiz gereği uyarabiliriz. Tıpkı Elazığ depreminden sonra Maraş konusunda uyarı yaptığımız gibi. Maraş depremiolduktan sonra güney alanların Adana ve Antakya yörelerinin de özenli olması gerektiği hususunda yetkilileri uyardık. Bu illa orada şu zamanda şöyle deprem olacak demek değildir. Bilinçli olmak, hazır olmak, yanlış davranmamak demektir. Sevgiyle." diyerek açıklamalarına son verdi. 

İlgili Haberler