Ürküten deprem raporunda bu kez o kent için alarm verildi! 6,8 büyüklüğündeki olası deprem için kritik tahmin

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen depremler ülkemizdeki tüm birimleri harekete geçirdi. 6 Şubat tarihinden bu yana ülkemizde pek çok artçı sarsıntı ve deprem kaydedilirken son olarak yaşanan büyük depremler de endişeye neden oluyor. Uzmanların değerlendirmeleri yakından takip edilirken bir ilimiz için daha uyarı yapıldı.
Ürküten deprem raporunda bu kez o kent için alarm verildi! 6,8 büyüklüğündeki olası deprem için kritik tahmin

Ürküten deprem raporunda bu kez o kent için alarm verildi! 6,8 büyüklüğündeki olası deprem için kritik tahmin - 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler 11 ilde yıkıma neden oldu. Depremin etkisi ve yapı stok zayıflığı nedeniyle binlerce bina yıkılırken binlerce vatandaşımız da hayatını kaybetti. Deprem bölgelerindeki depremzedelerin tahliyeelri devam ederken bölgede yaşanan diğer büyük depremler de endişenin artmasına yol açtı. Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Kayseri gibi illerde kaydedilen depremlerin ardından Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi tarafından Kayseri’nin deprem raporu açıklandı.

KAYSERİ'NİN DEPREM RAPORU BELLİ OLDU

Kayseri’de son dönemde yaşanan depremler nedeniyle hasarlı olan binalarında göze çarpması endişeyi artırdı. Kayseri'de aktif fayların bulunduğu ve Erciyes fayının geçmişte 8,0 şiddetinde deprem ürettiği kaydedildi. Kayseri'ye ilişkin hazırlanan raporda 6.0 ve 6.8'lik olası depremlerde hasar alacak ve yıkılacak binalar ile ilgili bilgi verilirken kritik ifadeler kullanıldı. Depreme ilişkin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Şube Başkanı Süleyman Varol, ''6 Şubat 2023 Pazartesi günü, saat 04.17`de, Kahramanmaraş`ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğünde ve ardından saat 13.24`te Kahramanmaraş`ın Elbistan ilçesi merkezli 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiştir. 11 ilimizi etkileyen depremde çok sayıda bina yıkılmış veya ağır hasara neden olmuştur. Her iki deprem sonucunda binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Depremlerin hemen ardından, TMMOB Kayseri İl Koordinasyon Kurulu, Acil Dayanışma Çağrısı gündemiyle ilk toplantısını yapmıştır. İlk olarak deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için gerekli olan, güvenli barınma, ilaç, giyecek, gıda, ısınma gibi acil ihtiyaçların karşılanması çalışmaları yürütülmüştür.'' ifadelerine yer verdi. Kayseri'nin yaşanan depremlerden etkilendiğini belirten Varol, kentteki çalışmalara ilişkin, ''Valiliğimizin bilgisi dahilinde, Belediyelerimizi ve basın kuruluşları aracılığıyla da kamuoyunu bilgilendirmek adına gerekli çalışmalar yapılmıştır. Makina Mühendisleri Odasına bağlı teknik personellerimiz, vatandaşlardan gelen talepler üzerine asansörlerin kontrollerini ücretsiz bir şekilde tamamlanmıştır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu hasar tespit çalışmalarına gerekli teknik ve altyapı desteği birliğimiz tarafından verilmiştir. Kayserimiz de yaşanan depremler, çevre illerde yaşanan depremleri hissetmenin dışına çıkarak merkez üssü depremler haline gelmiştir. İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası başta olmak üzere TMMOB’a bağlı 14 Meslek Odası ile Kayseri Tabip Odası, Veteriner Hekimler Odası ve Eczacılar Odamız bir araya gelerek ‘’Kayseri Deprem Raporu’’ oluşturulmuştur.'' diyerek Kayseri'nin deprem raporuna ilişkin bilgiler verdi.  

DEPREM PLANINA DEĞİNDİ

Ülkemizin çeşitli üniversitelerinden akademisyenlerin görüşlerinin alındığını belirten Varol, ''TMMOB’a bağlı odalarımızın yapmış olduğu sempozyum, çalıştay ve kongre gibi bilimsel çalışmaların sonuç raporları ile Kayseri 2021 İRAP raporu incelenerek yaklaşık bir ay gibi bir sürede raporumuz hazırlanmıştır. Bilgilendirmek ve alınması gereken önlemleri her detayı ile açıkladığımız raporumuz, Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere ilçe belediyelerine, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına iletilmiştir.'' dedi. Depremin yıkıcı etkisi karşısında mücadele etmek gerektiği bilincisine sahip olunması gerektiğini bildiren Varol, ''Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kayseri İl Koordinasyon Kurulu olarak 10 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısı üyemizle ve bu üyelerimizin bağlı olduğu 14 Meslek Odasıyla; uzman üyelerimizin arama ve kurtarma çalışmalarına katılım sağlanmasından, yardım malzemelerinin toplanmasına ve sonrasında hasar tespit çalışmalarına uzman ekipler yönlendirilmesine kadar tüm afet yönetim süreçlerinde işbirliği içerisinde olmaya gayret gösterdik. Meslek Odaları olarak önceliğimiz; asrın felaketi olan deprem nedeniyle oluşan yaraları sarmaktır. Amacımız ise; bir daha yaşanmaması için neler yapılması gerektiği hususunda gerekli önlemlerin alınmasına katkı sağlamaktır”.'' diyerek sözlerine son verdi. Kayseri'de oluşabilecek 6,8 büyüklüğündeki bir depreme hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Varol, bölge halkının da bilinçli olması gerektiğini bildirdi.

NOT: Bu yazıda yalnızca uzman görüşüne yer verilmiştir.

İlgili Haberler