Tapu ve Kadastro parsel sorgulama nasıl yapılır?

Vatandaşlar son dönemde parsel sorgulama ile ilgili yoğun bir araştırma içerisine girdi. Tapu ve Kadastro'dan sorgulama işlemi yapmak isteyenler araştırmalarını sürdürüyor.
Tapu ve Kadastro parsel sorgulama nasıl yapılır?

Tapu ve Kadastro parsel sorgulama nasıl yapılır? - Parsel sorgulama gayrimenkul ve taşınmazların yer aldığı parselin konumu hakkında yapılan sorgulama işlemine verilen bir addır. Tapu ve Kadastro sitesi üzerinden yapılan sorgulama ile parsel öğrenilebiliyor. 

PARSEL SORGULAMA İŞLEMİ 

Satın alınmak istenen gayrimenkule karar verildikten sonra devir işlemlerinin yapılabilmesi için tapu üzerinde bulunan parsel ve ada bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tapu ve Kadastro'nun sistemi arsa, arazi gibi gayrimenkuller için yapılan parsel sorgulama işlemlerini şubelere gitmeye gerek kalmadan yapılmasına olanak sağlıyor.  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) kapsamında işlem yapan 957 tapu müdürlüğünün tamamı vatandaşların tüm tapu işlemlerinin bu sistem üzerinden yapmasına olanak sağlarken söz konusu sorgulamalar için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün uygulaması, WebTapu ve Parsel Sorgulama adı verilen mobil uygulamayı telefonunuza indirmeniz yeterli oluyor. 

PARSEL SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Parsel sorgu işlemi E-Devlet kapısı sistemi ya da Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet üzerinden yapılan sorgularda parsel numarası bilinmese dahi kişiler üzerine kayıtlı taşınmazların parsel numaralarına erişilebiliyor. TAKBİS sisteminde ise E-Devletten farklı olarak kişiler istedikleri herhangi bir parseli sorgulayabiliyor.

E-Devlet uygulaması ada parsel sorgulama işlemini sisteme giriş yaptıktan sonra görüntüleyebilirsiniz.  E-Devlet kapısı üzerinden ''www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama'' adresinden parsel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Taşınmaz Listesi tablosunda, il, ilçe, mahalle/köy, taşınmaz tipi, niteliği, ada, parsel ve işlemler olarak listelenen taşınmazlarına ait tüm bilgilere detaylar kısmından erişebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), tapu sorgula işlemi için ''parselsorgu.tkgm.gov.tr/'' adresinden yapılan işlemler için il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgileri girilerek tapu parsel detaylarına ulaşılabiliyor.

İlgili Haberler