Naci Görür'den ürküten deprem uyarısı! Büyük felaket için 2029 yılını işaret etti

Türkiye'nin aklına felaket olarak kazınan 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Türkiye tek yürek olmuşken Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremle ilgili farklı bir analiz ortaya koydu.
Naci Görür'den ürküten deprem uyarısı! Büyük felaket için 2029 yılını işaret etti

Naci Görür'den ürküten deprem uyarısı! Büyük felaket için 2029 yılını işaret etti - Türkiye'de 6  Şubat 2023 sabahına büyük bir kabusla uyandı. Türkiye, deprem ve yapı stoku zayıflığı ile yeniden yüzleşirken Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 ve Elbistan ilçesinde meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Bilançonun ağırlaştığı Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ile Hatay illerinde hasar ve can kaybı artıyor. 

DEPREMDE BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

Depremlerde can kaybının 9 bin 57, yaralı sayısının ise 52 bin 979 olduğu açıklandı. Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444 olduğu belirtildi. Deprem bölgesinde kritik saatlere girilirken Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'ün öngörüleri sosyal medyada gündem oldu. Marmara'da büyük bir deprem beklendiğini ifade eden ve 2029 yılını işaret eden Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Biz 20 senedir söylüyoruz İstanbul'u depreme hazırlayın." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL İÇİN KRTİK DEPREM UYARISI

Türkiye 10 ilimizde büyük bir yıkıma neden olan depremle mücadele ederken Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul için krtik bir uyarı daha geldi. Depremden önce olduğu gibi deprem sonrasında da çeşitli televizyon kanallarına konuk olan Yer Bilimci Prof. Dr. Görür, "Zaman vermek mümkün değil ama periyot olarak deprem tarihi verebilirsin. Marmara Bölgesi'nde 1999'dan sonra her an olmak kaydıyla önümüzdeki 30 yıl içinde deprem olma olasılığı yüzde 64'tür denildi. Biz 23 yıl geçirdik, düşünün ne durumdayız. 2029 yılı olabilir.'' ifadelerini kullandı. Düzce depremi için de yapılan bir  uyarıyı hatırlatan Prof. Dr. Görür, "Biz dedik ki, 2 yere dikkat edin. Marmara, Düzce iki yer tehdit haline geldi. Biz milleti korkutmak için bağırmadık, tedbirli olun diye bağırdık. Arkadaşlarımızın bu bağırmasından 3 ay sonra kasım ayında Düzce'de 7.2 oldu. İyi ki de alarmı verdik çok hazırlık yapıldı. Biz bağırıp çağırmasaydık gafil avlanacaktık. Bir kalkarız ki bir gün İstanbul'da olan olmuş. Biz 20 senedir söylüyoruz İstanbul'u depreme hazırlayın." diyerek vatandaşları ve devleti ciddiayete davet etti. Deprem gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Görür, İstanbul'da meydana gelecek depremin bilançosunun çok ağır olabileceğinin üzerine dikkati çekti.

İlgili Haberler