Ocak 2024 evde bakım parası dul ve yetim maaşı 65 yaş yaşlılık aylığı! Kuruşu kuruşuna zamlı maaş tablosu

Ocak ayı zammı için son rakam açıklandı milyonlarca kişi için Ocak 2024 maaş zammı hesaplandı. İşte sosyal yardım maaşı alanlar için yeni rakamlar...
Ocak 2024 evde bakım parası dul ve yetim maaşı 65 yaş yaşlılık aylığı! Kuruşu kuruşuna zamlı maaş tablosu

Ocak 2024 evde bakım parası dul ve yetim maaşı 65 yaş yaşlılık aylığı! Kuruşu kuruşuna zamlı maaş tablosu - Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş vatandaşın geçim derdini arttırırken gözler Ocak ayında ödenecek olan yeni zamlı maaşlara çevrilmişti.

Temmuz ayında yapılan ara zamdan sonra vatandaşların beklediği asıl zam için geri sayım başlarken Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon beklentisi üzerinden yeni zam hesaplamaları yapıldı. 65 yaş maaşı, engelli bakım parası, dul ve yetim aylığı alanlar için yeni rakam belli oldu.

PTT 65 YAŞ YAŞLILIK MAAŞI OCAK 2024 NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Milyonlarca çalışan ve emeklinin beklemiş olduğu Ocak 2024 zam oranı aynı zamanda sosyal yardım maaşı alan kişilerin de hesaplarına yatırılacak olan rakamı etkileyecek. Söz konusu rakam üzerinden sosyal yardım maaşları da yeniden hesaplanacak. Bu kapsamda yaşlılık aylığı da zamlanacak. Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketine göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 seviyesine yükselirken bu oran üzerinden memur maaş zammı oranı ise yüzde 49,46 olarak gerçekleşti.

zam-orani.jpg

(Tablo Sabah Gazetesi'nden alınmıştır)

65 yaş maaşı, evde bakım desteği parası memur maaş zammı üzerinden zamlanırken bu oran üzerinden 65 yaş yaşlılık aylığı 2 bin 349 liradan 4 aylık kesinleşen enflasyon farkı üzerinden 3 bin 298 liraya, Merkez Bankası tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon tahmini üzerinden ise 3 bin 511 liraya yükselecek.

ENGELLİ AYLIĞI ZAMMI OCAK 2024 YÜZDE KAÇ, ENGELLİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

Memur maaş zammı üzerinden yapılan hesaplamalar sonrasında engelli aylığı alan kişilerin de maaşları artacak. Yüzde 40-69 arasında engeli olan kişiler için engelli maaşı 4 aylık kesinleşen enflasyon farkı üzerinden 2 bin 632 liraya, 6 aylık enflasyon tahmini üzerinden ise 2 bin 802 liraya çıkacak. Yüzde 70 ve üzeri olan kişiler içini ise ödenecek rakam 4 aylık kesinleşen enflasyon farkı üzerinden 3 bin 948 liraya, 6 aylık enflasyon tahmini üzerinden ise 4 bin 203 liraya yükselecek.

Dul ve yetim maaşı alan kişiler için ise ortalama yüzde 40 oranında zam yapılması bekleniyor.