Hurdacılar peşinde servet değerinde! Sakın çöpe atmayın içinde 24 ayar saf altın çıktı

Pek çok kişinin evinde olan ve bozulduğunda çöpe attığı eşyaların içinde altın olduğu ortaya çıktı. Sakın bunları çöpe atmayın, ucuza hurdacılara kaptırmayın!
Hurdacılar peşinde servet değerinde! Sakın çöpe atmayın içinde 24 ayar saf altın çıktı

Hurdacılar peşinde servet değerinde! Sakın çöpe atmayın içinde 24 ayar saf altın çıktı - Gram ve çeyrek altının fiyatı rekor üzerine rekor kırarken aslında pek çok kişinin evinde olan altını çöpe attığı ortaya çıktı! Hurdacıların son dönemde peşine düştüğü elektronik eşyaların içinde altın olduğu ortaya çıktı.

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından elektronik cihazlara gelen zamlar cepleri yakarken bozulan cihazların boş yere çöpe gittiği ortaya çıktı. Yine hurdacılar tarafından bazen sadece plastik mandal ve kap karşılığı bile alınan ya da çok düşük ücretler ödenen elektronik hurdaların ve cihazların içinde aslında altın olduğu ortaya çıktı. Farketmeden çöpe altın atmış olabilirsiniz!

EN ÇOK ALTIN OLAN ELEKTRONİK PARÇALAR HANGİLERİ, HANGI ELEKTRONİK CİHAZLARDA ALTIN VAR?

Eskişehir''de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız asıl parayı çöpe giden cihazlardan kazandıklarını belirterek bilgisayar ve telefonların anakartlarında yer alan iğnelerin altın kaplama olduğunu ifade ederken "Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99''u altın" dedi.

altin-2.jpg

İstanbul'dan gelen ve kilo ile hurda toplayan bir kişiden bu işi öğrendiğini belirten Yıldız "Telefonların içerisindeki ana kartları, kiloyla belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı.

altin-3.jpg

Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim. Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim.

altin.jpg

Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı" diyerek altınları bu şekilde elde ettiklerini ifade etti.

ESKİ TELEVİZYONLARDA ALTIN VARMI, BİR BİLGİSYAYARDA KAÇ GRAM ALTIN VAR?

Altın olan elektronik cihazlar vatandaşın da radarına girerken hangi cihazda ne kadar altın olduğu modeli ve markasına göre değişiyor. Ancak bu cihazların gerçek fiyatlarını elektronik cihaz dönüşüm merkezleri verdiği için vatandaşlara bu cihazları hurdaya vermek yerine bu tip yerlerle iletişime geçerek teklif alınması öneriliyor. Pek çok işlemcide daha iletken olması nedeniyle altın kullanılırken işlemci olan tüm elektronik cihazlarda altın bulunduğu ifade edildi.