Erdoğan'dan işçilere SÜRPRİZ 12.401 TL ikramiye müjdesi! Resmi Gazete'de günü açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. İşçilere ikramiye müjdesi duyuruldu...
Erdoğan'dan işçilere SÜRPRİZ 12.401 TL ikramiye müjdesi! Resmi Gazete'de günü açıklandı

Erdoğan'dan işçilere SÜRPRİZ 12.401 TL ikramiye müjdesi! Resmi Gazete'de günü açıklandı - Milyonlarca emekliye 5 bin TL olarak verilen Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi sonrası bir ikramiye müjdesi de işçilere duyuruldu.

Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında düşük kalan zam sonrasında emeklilere Ekim ayında ek zam beklentisi oluşmuştu. Ancak meclis açıldıktan sonra beklendiği üzere emeklilere ek zam kararı çıkmamış, sadece emeklilere yönelik ikramiye ödemesi yapılacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamasında çalışmayan emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi olarak 5 bin TL ödeneceğini duyurmuştu.

KAMU İŞÇİLERİNE TEDİYE ÖDEMELERİ ARALIK AYINDA BAŞLIYOR!

Emeklilerin ardından yeni ikramiye ödemesi kamu işçilerine yönelik olarak açıklandı. 4/7/1956 Tarihli ve 6772 Sayılı Kanun Kapsamına Giren Kurumlarda Çalışan İşçilere, 2023 Yılında Verilecek İlave Tediyenin Sürelerinin Belirlenmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7316) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzalamasının ardından Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

erdogan-imza.jpg

KİMLER İKRAMİYE ALACAK, KAMU İŞÇİLERİNE İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ KİMLERE YAPILIR?

• Genel (umumi), katma (mülhak) ve özel (hususi) bütçeli daireler,

• Mütedavil sermayeli müesseseler (sermayesi değişen/döner sermayeli kurumlar),

• Sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlar ve bunlara bağlı kuruluşlar,

• Belediyeler ve bunlara bağlı teşekküller,

• 3460 ve 3659 sayılı Kanunlar’ın kapsamına giren İktisadi Devlet Teşekkülleri ve diğer bilcümle kurum, banka, ortaklık ve müesseseler, niteliğinde işvereni olan işçiler ilave tediye alacaklar.

RESMİ GAZETE İLAVE TEDİYE ARALIK 2023 TARİHİ NE ZAMAN, İŞÇİLERE KAÇ TL İKRAMİYE ÖDENECEK?

Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre işçilere 18 Aralık 2023 tarihinde tediye ödemeleri yatırılacak. Söz konusu tutar işçinin aldığı maaş üzerinden hesaplanmak üzere en düşük 12 bin 401 TL olarak ödenecek. İşçin aldığı maaş arttıkça alacağı tutarda yükselecek. Söz konusu rakam maaşın üzerinden 13 günlük ücret olarak hesaplanarak yatırılacak.