Bakanlık resmi olarak duyurdu! Yeni sistem 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak

Bakanlık tarafından yeni bir açıklama geldi. Aktarılan son habere göre Ticaret Bakanlığı ihracatta 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren uygulanacak yeni kararı duyurdu. Bundan sonra yeni sisteme geçileceği belirtildi. İşte detaylar
Bakanlık resmi olarak duyurdu! Yeni sistem 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak

Bakanlık tarafından yeni bir açıklama geldi. Aktarılan son habere göre Ticaret Bakanlığı ihracatta 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren uygulanacak yeni kararı duyurdu. Bundan sonra yeni sisteme geçileceği belirtildi. İşte detaylar

Merak edilen açıklamanın detayları Ticaret Bakanlığı tarafından aktarıldı. Bakanlık, yaptığı açıklamasında ihracatta 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren şirketlerin üretim yeri bazlı yeni sisteme geçileceği açıklanırken, konuya ilişkin resmi duyuru yapıldı.

Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hâlihazırda resmi olarak Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından açıklanan “İllere Göre Dış Ticaret İstatistikleri”nde, dış ticareti gerçekleştiren firmanın merkezinin bulunduğu il bilgisi esas alınmaktadır. Bu durum, merkez ili ve üretim ili farklı olan firmalarda, ihracat istatistiklerinin merkez ili yönünde kümeleşmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, dış ticaret firması aracılığıyla yapılan ihracatın, üretimin yapıldığı il yerine, dış ticaret firmasının bulunduğu ilde ihracatın kaydedilmesine yol açmaktadır.

İl’deki üretim yapısından kaynaklı ihracat istatistiklerini ölçmek amacıyla Ticaret Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (STB) ve TÜİK’in katılımıyla yürütülen, ve yaklaşık 1 yıldır devam eden ortak çalışma sonucunda “Firmaların Üretim Yerlerine Göre İl İhracat İstatistikleri” oluşturulmuştur”

aile-bakanligi-her-ay-odeme-yapacak-600-tlden-basliyor-7200-tlye-kadar-cikiyor-basvurular-e-devletten-yapiliyor-4.jpg

OCAK 2024’TE KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

“Üretimin yapıldığı illerin tespit edilmesi amacıyla, Ticaret Bakanlığımız ihracatçı/imalatçı bilgileri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi Sicil Belgesi Verileri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kayıtları ile eşleştirilmiştir.

Firmaların üretim yerlerini esas alan il ihracat istatistiklerinin 2024 yılı Ocak ayından itibaren, geçici olarak Ticaret Bakanlığı “Aylık Dış Ticaret Veri Bülteni”nde yayımlanması planlanmaktadır. Ayrıca TÜİK tarafından da Resmi İstatistik Programı kapsamında 29 Şubat 2024’te yayımlanacak olan Dış Ticaret İstatistiklerinin Ocak 2024 haber bülteni ile birlikte kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır”

ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAMASI BEKLENİYOR

“Üretim yerlerine göre ihracat istatistiklerinde, üretim hacmi yüksek sanayileşmiş illerin ihracatının öne çıktığı gözlemlenmektedir. Bu kapsamda elde edilen istatistikler; il, ürün, ülke vb. alt kırılmalarda detaylı analize imkân vererek, illere göre ihracatın teknolojik seviyesi gibi önemli göstergeler içermektedir. Böylece, bu çalışmanın il bazlı/bölgesel politikaların veriye dayalı olarak belirlenmesine önemli katkılar sağlaması beklenmektedir”

Yapılan açıklamada genel olarak üretim hacminin yükseldiği ve yüksek sanayileşen yerlerde de ihracat açısından öne çıkışın olduğunun görüldüğü belirtildi. İllere göre ihracatın teknolojik seviyesi gibi önemli göstergelerin ele alındığı ifade edilirken, TÜİK tarafından duyurulan İllere Göre Dış Ticaret İstatistikleri’nde dış ticarette il bilgilerinin yer aldığı belirtildi.