Afetzedeleri taşıyacak nakliye firmalarının fiyat tarifesi nedir?

6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan depremin ardından bahsi geçen 11 ilde yaşam adeta durdu. İçişleri Bakanlığınca, depremden etkilenen vatandaşları taşıyacak olan nakliye firmalarının fiyat tarifesi belirlendi.
Afetzedeleri taşıyacak nakliye firmalarının fiyat tarifesi nedir?

Afetzedeleri taşıyacak nakliye firmalarının fiyat tarifesi nedir? - Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından deprem bölgelerinde arama kurtama ve enkaz kaldırma çalışmaları sürdürülüyor. Depremin etkilediği 11 ildeki depremzedelere taşınma desteği verileceği açıklanmıştı. Bununla birlikte depremzedeleri taşıyacak nakliye firmalarına olan ihtiyaç arttı. 

FAHİŞ FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

İçişleri Bakanlığı, felaketin yaşandığı bölgelerden taşınmak isteyen afetzedeler için harekete geçti. Bakanlık oda temsilcileri ve sektör paydaşlarıyla yaptığı görüşmeler sonucu valiliklere 'Afet Bölgelerinde Eşya Taşıma Tarifeleri' konulu genelge gönderdi. Genelge ile afet bölgelerinden ev taşıma ücretlerinin nasıl hesaplanacağı belirlendi. İçişleri Bakanlığı, depremzedelerin taşınmasında fahiş fiyatı engellemek için oda temsilcileri ve sektör paydaşlarıyla yaptığı görüşmeler sonucu nakliye firmalarının taşıma ücretlerini belirledi. Nakliye firmaları piyasa koşullarındaki taşınma bedelleri üzerinden bölgesel koşulları da değerlendirerek yüzde 15 esneklik bandında fiyatlandırma yapabilecek

AFET BÖLGELERİNDE EŞYA TARİFELERİ BELİRLENDİ

Bankanlık tarafından gönderilen genelgeye göre, 4+1'e kadar ev için evden eve eşya taşıma bedeli piyasa koşullarında;

Şehir içi (25 kilometre dahil) evden eve eşya taşıma işinin işçilik bedeli dahil azami 6 bin TL,

İl sınırları dahilinde ilçeler arasında evden eve eşya taşıma işi, işçilik bedeli dahil azami 9 bin TL'ye yapılacak.

Şehirlerarası evden eve eşya taşıma işinin 6 bin TL olduğu, bu bedele azami ilave olarak (25 kilometreyi aşan kısmı için) kilometre başına 10 TL, ayrıca bin TL varış noktası asansör bedeli, 2 bin TL varış noktası işçilik bedeli ve bin TL şoför ücreti eklenecek.

Taşıma işlerinde asansör kiralanması halinde; 10'uncu kata kadar azami asansör kiralama bedeli bin TL, bu katın üzerindeki her kat için ilave 100 TL kiralama bedeli alınacak.

Bu doğrultuda yardım amaçlı bedelsiz taşımalar hariç olmak üzere, valiliklere 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 9'uncu maddesi uyarınca normal piyasa koşullarına göre fiyat oluşumunun sağlanması için bu belirtilen tarifeler çerçevesinde yerel koşullar da dikkate alınarak fiyatların aşağı veya yukarı yönlü yüzde 15 esneklik bandında belirlenerek kamuoyuna duyurulmasına karar verildi.

İlgili Haberler