200.000 TL ihtiyaç kredisinin kilidi açıldı! Garanti BBVA bu taksitle vermeye başladı!

Garanti BBVA müşterilere 200.000 TL ihtiyaç kredisi vermeye başladı. 12 ay vadeli olan bu ihtiyaç kredisinin aylık taksiti ne kadar oluyor?
200.000 TL ihtiyaç kredisinin kilidi açıldı! Garanti BBVA bu taksitle vermeye başladı!

İhtiyaç kredisine yönelik taleplerde önemli miktarda patlama yaşanıyor. Finansal olarak zor durumda kalanlar bankalardan ihtiyaç kredisi çekerek bu sorunlarına çözüm arıyorlar. Bu şekilde kullanılan ihtiyaç kredileri bütçelerin toparlanmasında yardımcı olabiliyorlar. Bunu da çoğu kişi kullanmak istiyor ama bazı zorlukları bulunuyor.

İHTİYAÇ KREDİSİNDE FAİZ VE LİMİT SORUNU!

Bankalar ihtiyaç kredisi verdikleri müşterilerden yüksek maliyetler talep etmeye başladılar. Bu yüksek maliyetler çoğu kişinin de gözünü korkutuyor. Faizlerin yüksek olmasının iki ana nedeni var. Birincisi bankalar Türk lirasının geleceğini net şekilde göremiyorlar ve kredi faizlerini yüksek tutup riski müşteriler ile paylaşıyorlar. İkincisi ise Merkez Bankası'nın faiz artırımları ile bankaların da kredi faizlerini yükseltmeleri oluyor. Bunun direkt olarak bir bağlantısı yok ama bankalar politika faizine kredi faizlerini uyarlıyorlar. Merkez Bankası faiz indirimleri yaparken aynı bankalar kredi faizlerini düşürmüyordular. Yani bu şekilde birebir bir ilişki bulunmuyor.

İhtiyaç kredisinde bir diğer sorun ise limit meselesinde çıkıyor. Çoğu banka ihtiyaç kredisinin üst limitini 70.000 TL olarak belirliyor. Ancak bu limit bugünün ekonomik şartlarında ihtiyaç karşılamıyor. Bunun için insanlar çok daha yüksek limitlerde ihtiyaç kredisi veren bankalara yöneliyorlar. Bu yolla ekonomik sorunlar daha hızlı çözülüyor ve bütçeler dengeleniyor. Sonrasında ise vatandaşın tek borcu ihtiyaç kredisi kalıyor ve bunu yönetmek çok daha kolay oluyor.

YÜKSEK LİMİTE DÜŞÜK VADE!

Bankaların hangi vadelerle ihtiyaç kredisi verileceğini BDDK belirliyor ve sınırları çiziyor. Bankalar da bu sınırlara eksiksiz ve istisnasız bir şekilde uymak durumunda kalıyorlar. Sınırları aşan bankalar BDDK tarafından cezalandırılıyorlar. Bundan dolayı yüksek limitli ihtiyaç kredilerine en fazla 12 aya kadar vade yapılabiliyor. Bankalar bu vade süresinin üstüne çıkamıyorlar. Bundan dolayı taksit miktarları biraz yüksek olabiliyor ama faiz maliyetleri düşük oluyor.

200.000 TL İHTİYAÇ KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI!

kredi-hesaplama.jpg

Garanti BBVA'dan 12 ay vadeli 200.000 TL ihtiyaç kredisi çekilmesi durumunda müşterilerin karşılaşacakları maliyet tablosu açıklandı. Buna göre bu kredi için aylık yüzde 3,69 oranında faiz uygulanıyor. Müşteriler 200.000 TL ihtiyaç kredisi karşılığında 12 ay boyunca bankaya her ay 22.307 TL taksit ödemesi yapıyorlar.