13 bin kadına müjde verildi! 360 milyon liralık finansman sağlanacak

KOSGEB tarafından alınan bir karar doğrultusunda bu yıl 13 bin kadın girişimcinin destekleneceği açıklandı.
13 bin kadına müjde verildi! 360 milyon liralık finansman sağlanacak

13 bin kadına müjde verildi! 360 milyon liralık finansman sağlanacak - Girişimciyi destekleyen çeşitli programlar bulunuyor. Bu kapsamda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), girişimcilik destekleri kapsamında bu yıl 13 bin kadın girişimciyi desteklemeyi hedeflediğini aktardı. 

KOSGEB'DEN KADIN GİRİŞİMCİYE DESTEK AÇIKLAMASI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), gelecek dönemde ithal ürün ve ara malların yerli ve milli üretimini sağlamak, KOBİ'leri uluslararası pazarlarda söz sahibi yapmak, ülkenin stratejik önceliklerine uygun yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek imalatçı KOBİ'leri desteklemeye devam edeceğini bildirdi. KOSGEB ile daha güçlü KOBİ'ler, gelişen ekonomi vizyonu ile Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan KOBİ'lere hizmet ve destekler sunuluyor. KOSGEB, iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve becerilerini geliştirmek için bu sene 59 bin KOBİ'yi desteklemeyi planladığını aktardı.

Girişimcilik destekleri kapsamında geçen yıl 12 bin 811 kadın girişimciye destek sağlayan KOSGEB, bu yıl da 13 bin kadını desteklemeyi hedeflediğini belirtti. Başkanlık, bu yıl 168 bin kişinin girişimcilik eğitimlerine katılarak katılım belgesi almasını hedeflerken, bunlardan 70 bin kişinin kadın olması planlanıyor. KOSGEB'ten bu kapsamda geçen yıl 154 bin 92 kişi girişimcilik eğitimi alırken bunların arasında 64 bin 953 kişinin kadın olduğu görüldü. KOSGEB, finansman alanında da işletmeleri desteklemek için çalışma yürütüyor. Başkanlık, 2023'te 34 bin 325 girişimciyi desteklemeyi planlarken, 4 bin 500 işletmeye de finansman desteği sağlamayı hedefliyor. Sağlanan finansman desteğiyle oluşturulan kredi hacminin bu yıl 360 milyon lira olması öngörülüyor.

45 YERLİ ÜRÜNE DESTEK VERİLECEK

Gelecek dönemde ithal ürün ve ara malların yerli ve milli üretimini sağlamak, KOBİ'lerin uluslararası pazarlarda söz sahibi yapmak üzere, ülkenin stratejik önceliklerine uygun yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek imalatçı KOBİ'leri desteklemeye devam edeceğini açıklayan KOSGEB, bu yıl 45 yerli ürüne destek sağlayacak. Proje esaslı destekler veren KOSGEB, bu kapsamda 140 teknolojik ürüne destek verecek.

İlgili Haberler