01.06.2022, 13:30

Acıyla karışık Sadri Alışık

Benim yetişebildiğim sadece son 24 saat içerisinde gelen zamlar:

Doğalgaza %30,

Elektriğe %25,

Benzine 1,1 TL,

Mazota 1,14 TL,

Dondurmaya %25,

Süte %25.

Bu gece akaryakıta tekrar 1,5 TL daha zam geliyor.

Uşak’ta ekmeğe zam yapmayan fırıncılar ekmeği 230 gramdan 210 grama, 3,5 TL olan simidi de 100 gramdan 80 grama düşürerek zam yapmamış oluyorlar. Artık zamlardan belimizi doğrultamaz olduk. Nefes alamıyoruz.

Peki, zam sağanağı kuzu dişi dolu misali kafamızı gözümüzü yararken Uşak’ta belediyelerimiz ne yapıyor?

Festival üzerine festival düzenliyor.

Uşak Belediyesi, 14, 15 ve 16 Mayıs’ta “Gençlik Festivali”, üzerinden 12 gün geçtikten sonra 28, 29, 30 ve 31 Mayıs tarihlerinde moda festivali (Modafest) düzenledi.

Sırada Sivaslı Belediyesi var. O da 3-4-5 Haziran tarihlerinde çilek festivali düzenliyor

Ulubey Belediyesi durur mu? O da 1 Temmuz tarihinden itibaren 3 gün sürecek kanyon festivaline hazırlık yapıyor diye duydum.

Başka yerlerin belediyelerini bilmem. Ama bizim Uşak’ın belediyeleri çok zengin galiba. Halkın üzerine nükleer bomba gibi zam yağarken, üç gün beş gün festival düzenleyecek mali durumları varmış ki düzenleyebiliyorlar.

Sorumlu oldukları yerleşim alanlarının tüm sorunları çözüldü de onun için mi vur patlasın, çal oynasın diye 3-5 gün festival düzenleyebiliyorlar? Festivaller iyidir hoştur, hangi ilçede düzenlendiyse oraya hareket getirir. İnsanlar deşarj olur. Her şeyi unutur. Ancak festival bitince dertleri ve sorunları ile baş başa kalınca; “Başkanım, çok güzel festival düzenliyor. Bundan sonra oyum, ; Başkanıma ve onun partisine” demez.

Aksisine, “Sorunum bir türlü çözülmüyor. Bu işi beceremiyorlar” deyip oyunu başkasına ve başka partiye verebilir. Festivaller, pek oy olarak geriye dönmez.

Aslında festivallere karşı değilim. İnsanların eğlenmeye boşalmaya ve dertlerinden uzaklaşmaya ihtiyacı vardır. Bu da gayet doğal ve normaldir.

Karşı olduğum şudur:

Bu kadar zam yağmuru içerisinde en ünlü sanatçılara avuç avuç para vererek 10-12 gün arayla en az 3 gün festival yapmak borç batağı içerisindeki belediyeleri daha da çok bataklığın dibine çekecektir.

Festivale harcanan paralar; benim paramdır, senin parandır, onun parasıdır. Kısaca bizim paralarımızdır. Benim paramı sanatçıların önüne avuç avuç döküp, belediyenin borcunu çoğaltmaya karşıyım. Durmadan festival yapılmasına ve boşa giden paralara karşıyım.

Hepinizin bildiği gibi, önceki akşam, Uşak Üniversitesi Kavşağı yakınlarında bir kaza meydana geldi. İddialara göre bir benzinlikte alışveriş yaptıktan sonra yolun karşısına geçmek isteyen Uşak Üniversitesi Gazetecilik 3. sınıf öğrencisi Sude Ürer (23) ve Sanat Tarihi 3. sınıf öğrencisi Mısra Buse Uğurlu’ya (25), Hüseyin Kaya (28) kontrolündeki 64 AH 424 plakalı otomobil çarptı.

Çarpmanın etkisiyle 2 öğrenci savrulurken Hüseyin K.’nın da direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu araç takla attı. Taklalar atan araç, benzinlikte park halinde bekleyen tırlara çarparak durabildi. İhbarlar sonrasında olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kazada 2 öğrenci de olay yerinde hayatını kaybederken araç sürücüsü Hüseyin K. da ağır yaralı olarak Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hastanede yapılan kan testinin ardından sürücünün 1.44 promil alkollü olduğu öğrenildi. Kendisi d eağır yaralanan sürücü Hüseyin Kaya, iki gül goncası fidanı açmadan soldurdu.

Bu olaya yaşandığında; Modafest’te Uşak’ın gururu Sanatçımız Zeliha Sunal konser veriyordu.

Bir yanda kan ve gözyaşı varken, diğer yanda vur patlasın çal oynasın olayını ben Salih Kılınç olarak kabul edemiyorum. Festivalin hayatının baharında yitirdiğimiz iki kızımızın acısına yarıda kesilmemesini de eleştirmiyorum. O kadar anlaşmalar yapılmış. Organizasyonlar düzenlenmiş.

Ama ben Salih Kılınç olarak festivalin bu talihsiz kızlarımızın ailelerinin hürmeten kesilmesinden yanayım. Herkesin bakış açısı kendisini bağlar.

Eskiden bu ülkede bir şehit haberi geldi mi, insanlar sokaklara dökülür, protesto eder, günlerce gösteriler yaparak acılarını dışa vururdu. Şimdi paralı askerlik (Uzman erlik) çıktı mertlik bozuldu.

Vatanı için paralı da olsa yaşamını yitiren Selvi fidanı gençler, kimsenin umurunda değil artık. Trafik kazasında gencecik 2 kız ölmüş. Kimin umurunda?

Ohhh. Yandan Halimem Halimem yandan… Seviyorum seni candan…

Yorumlar (4)
RAMAZAN 3 ay önce
DUYGULARIMIZA TERCÜMAN OLMUŞŞSUN ABİ SAYGILAR TEŞEKKÜRLER
Gosman 3 ay önce
Salih abi halkın eğlencesine göz dikeceğini ummazdık üç senedir sıkıldıııııııkkkkkk koronadan evlerden çıkamadık
SosyaLCikinti 3 ay önce
Şimdi herkes dağılsın ADAM haklı ...
Veli 3 ay önce
Yine insanların iki gram eğlencesine göz dikilmiş halk kaç senedir evinden kafasını dışarı çıkaramıyor ki akabinde gençler artık buhran geçiriyor belki bu eğlenceler o buhranlsrın bir nebze önüne geçer