Uzman isim açıkladı! Depremden 3 saat hızlı bir şekilde başlıyor

Deprem ülkemizin en temel gerçekleri arasında bulunuyor. Son olarak 6 Şubat Kahramanmaraş depremi ile sarsılan ülkemizde farklı illerde büyük küçük deprem olmaya devam ediyor. Uzman isim o belirtinin deprem habercisi olabileceğini söyledi.
Uzman isim açıkladı! Depremden 3 saat hızlı bir şekilde başlıyor

Konu ile ilgili açıklamayı Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy yaptı. Aksoy, yaptığı açıklamasında “Tektonik göllerin su seviyelerindeki artışlar, depremin habercisi olabilir" dedi. Bu sebeple fay hatları üzerinde olan tektonik göllerin yakından izlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tektonik göllerindeki su seviyesinin ani ve aşırı değişikliklerin deprem habercisi olabileceğini ifade eden uzman isim, sürekli olarak göllerin gözlemlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu sebeple geçmişte bazı bulgular tektonik göllerin seviyesinde ani ve aşırı değişimlerin görüldüğü hatırlatıldı.

14 CM BİRDEN YÜKSELDİ

Tektonik göllerin oluşumu fay hatları ile ilgili. Yer kabuğunun hareketi sırasında ortaya çıkan çanaklara su dolması ile oluşan bu göllerin depremle ilişkisinin güçlü olduğu ifade ediliyor. Özellikle 20230 yılında Elazığ’da meydana gelen depremden saatler önce bölgedeki Hazar Gölü (Tektonik Göl) 14 cm birden yükseldi.

screenshot-1.png

Bunun dışında 6 Şubat depremlerinin olduğu dönemde de Gölbaşı ve İnekli göllerinde de ciddi bir yükselme kaydedildi. Su seviyesi hızlı bir şekilde artarak tarım arazilerine kadar ulaştı.

3-5 SAATTE BİR YÜKSELİYORSA AMAN DİKKAT

Prof. Dr. Ercan Aksoy, yaptığı değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Anlık ölçmelerde görüyoruz ki depremden yaklaşık 3 saat önce hızlı bir yükselme başlıyor ve bu yükselme şöyle; bu kadar geniş bir alanda 14 santimetreyi buluyor. Yani bu çok hızlı. Kısa süreli seviye değişmelerine bakacağız ama anlık yani şimdi mevsimsel olarak azar azar bir yükselme var sürekli bu bir belirti değil. 3 saatte 5 saatte yükseliyorsa bunun bir sebebi olmalı, biriken enerji kayalarda küçük çatlaklar oluşturuyor ve o çatlaklardan yeraltında akifer dediğimiz su depolarından yer üstüne doğru çok büyük miktarlarda sular geliyor”

Uzman isim açıklamasını devamında depremin büyüklüğünün fazla olması ve suyun seviyesini değiştirebilecek oranda olması gerektiğini belirtti. 2,5 – 3 civarındaki depremlerde böyle bir artışın beklenmesinin doğru olmadığını söyledi.