İzmir'de adada mahsur kalan düzensiz göçmenleri Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Yunanistan tarafından Türk kara sularına geri itilen ve bir adada mahsur kalan kaçak göçmenleri Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı.
İzmir'de adada mahsur kalan düzensiz göçmenleri Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Suriye başta olmak üzere pek çok Orta Doğu ülkesinde yaşanan savaşlar ve ayaklanmalar nedeniyle mülteci dalgası her geçen gün büyüyor. Avrupa ülkelerinin son derece sert tutumlarına rağmen mülteciler kaçak yollarla bu ülkelere girmeye çalışırken Yunanistan kaçak göçmenlere göz açtırmıyor.

Sık sık sergilediği tutumlar nedeniyle eleştirilere neden olan Yunanistan bu eylemlerinden birini daha gerçekleştirdi. Ülkesine kaçak yollarla girmeye çalışan göçmenleri Türk kara sularına geri iten Yunanlılar 59 kişinin hayatını kaybetmesine neden olacaktı.

DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN CAN PAZARI!

İzmir'in Seferihisar ve Çeşme ilçelerinde, Yunanistan unsurları tarafından Türk kara sularına geri itilen ve adada mahsur kalan toplam 59 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Sahil Güvelik ekipleri, 13 Kasım saat 07.15 sıralarında, Seferihisar ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisinin alınması üzerine harekete geçti.

izmir-2.jpg

Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itildiği tespit edilen lastik bot içerisindeki 22 düzensiz göçmen, görevlendirilen Sahil Güvenlik botu tarafından kurtarıldı. Ekipler, aynı gün saat 13.20 sıralarında ise, Çeşme ilçesi Küçük Ada üzerinde bir grup düzensiz göçmen olduğu ve yardım talebinde bulunulduğu bilgisinin alınması üzerine çalışma başlattı.

Ada üzerinde tespit edilen 37 düzensiz göçmen, görevlendirilen Sahil Güvenlik botları tarafından kurtarıldı. Karaya çıkartılan göçmenler, sağlık kontrolleri ve işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi. Yunanistan yapılan tüm eleştirilere rağmen kaçak göçmenlerin botlarını batırmak ve Türk kara sularına itmek için sert tutumundan vazgeçmiyor.