Uşak İl Engelli Meclisi’nden “3 Aralık Dünya Engelliler günü” açıklaması

Uşak İl Engelli Meclisi’nden “3 Aralık Dünya Engelliler günü” açıklaması
Uşak İl Engelli Meclisi’nden “3 Aralık Dünya Engelliler günü” açıklamasıUşak Engelliler Meclisi bileşenlerini oluşturan Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şubesi, Altı Nokta Körler Derneği Uşak Şubesi ve Uşak Çölyak PKU El Ele Derneği tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeni ile ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Uşak Engelliler Meclisi adına ortak basın açıklamasını okuyan Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şubesi Başkanı Salih Küçük, engellilerin sorunlarının sadece 3 Aralık’ta dile getirilmesinin yeterli olmadığını, yetkilerden çözüm bulmasını istediklerini belirtti.

 

İşte Küçük’ün okuduğu ortak basın açıklaması:

ENGELLİLER GÖZ ARDI EDİLMEKTEDİR

 “1992 yılından itibaren Birleşmiş Milletler (UN) tarafından alınan kararla 3 Aralık tarihi; “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası ve ulusal kuruluşlar, her 3 Aralık’ta engellilerin ve süreğen hastaların sorunlarına ilişkin açıklamalar yapmakta, istatistikler yayınlamakta, temenniler dile getirmekte ve ardından engelliler derin bir sessizliğe terk edilmektedir.

Oysa beklenen yapılan tespitler, ortaya çıkan veriler ışığında ileriye dönük politikaların oluşturulması ve herkes için engelsiz bir yaşamın oluşturulmasına çalışılmasıdır.

Aslında bu beklentiden ziyade 2008 yılında yürürlüğe giren ve 2009 yılından itibaren de Türkiye’nin taraflarından biri olduğu Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin bir gereğidir. Bu sözleşme ile tüm devletlere ve hatta bir bakıma özel kuruluşlara verilmiş görevler, sorumluluklar, yükümlülükler bulunmaktadır.

Ülkemiz açısından konuya bakarsak, son dönemlerde engelliler giderek daha fazla göz ardı edilen, hakları ya elinden alınan veya adım adım bu haklardan fiilen yararlanamaz hale getirilen bir toplum kesimi haline getirilmiştir.

ENGELLİ HAKLARIMIZ YOK EDİLMEKTEDİR

Özellikle son birkaç yıldır uygulanan politikalarla engellilerin birçok hakkı fiilen yok edilmiş bulunmaktadır. Bunun temel politika aracı ise engellilerin haklardan yararlanması için istenen Sağlık Kurulu Raporuna ilişkin keyfi mevzuat değişiklikleridir. Yönetmelikte yapılan değişikliklerle engel veya iş göremezlik dereceleri yeniden belirlenmekte ve bir çok engelli vergi indirimi, emeklilik, sürücü belgesi ve araç alımı gibi haklardan yararlanamaz hale gelmektedir.

Bu yöntemle yine birçok emekli engelli, yeniden istenen raporlar yüzünden emeklilik hakkını kaybetmektedir. Yine evde bakım hizmetinden yararlanma olanakları ortadan kaldırılmaktadır.

Engellilerin bırakın vergi indirimi ile araç almasını, artık sürücü adayı bile yapılamayacağı ilan edilmektedir. Bu nedenle sürücü belgeleri iptal edilen engellilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Geliri olmadığı için muhtaçlık yardımı alanlar, hane halkı geliri ölçütü nedeniyle veya ailedeki bir kişinin dahi olsa SGK ile çalışması halinde bu yardımdan yararlandırılmamaktadır. Verilen miktarlar ise bir kişinin açlık sınırının bile altında kalmaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARALANAMIYORUZ

Sağlık Uygulama Tebliği’nde sürekli zorunlu olmasına karşın ilaç destekleri azaltılırken diğer taraftan bedensel, işitsel engelliler için yaşamsal öneme sahip ortez ve protezlerin destek verilen tutarları hala 2007 fiyatları düzeyinden bırakılmaktadır. Bunlardan bazılarının yalnızca yüzde 10’u SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu durum nedeniyle SGK desteğinin üzerine ödenmesi gereken fark miktarı inanılmaz arttığı için yine birçok engelli zorunlu gereksinimi olan ortez ve protezlerini alamaz haldedir.

Özel Eğitim gereksinimli çocuklarımızın hayatını bağımsız idame ettirebilmeleri için özel sınıflarda alan mezunu özel eğitim öğretmeni atamalarının yapılması ve özel eğitim okul sayısının artırılmasını talep ediyoruz.

Türkiye’de engelliler yalnızca yılda bir gün anılmak istemiyor. İnsanca ve eşit koşullarda yaşamak istiyor. Engelliler olarak ayrıcalık değil, adaletli bir anlayış ve davranış bekliyoruz.”

TSD Uşak Şube Bşk. Salih Küçük, son yıllarda engellilerin sorunlarının göz ardı edilmesinden yakındı

(SALİH KILINÇ / HABER)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.