Ev TADİLAT onarım eşya yardımı! Cumhurbaşkanı 01.01'de imzaladı 100 bin lira HİBE PARA başvurusu başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında eşya yardımı ve ev tadilat desteği başvurusu başladı !
Ev TADİLAT onarım eşya yardımı! Cumhurbaşkanı 01.01'de imzaladı 100 bin lira HİBE PARA başvurusu başladı

Ev TADİLAT onarım eşya yardımı! Cumhurbaşkanı 01.01'de imzaladı 100 bin lira HİBE PARA başvurusu başladı - Vatandaşın geçim derdi her geçen gün artarken devletin sosyal yardımlarında da vites arttırıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınan karar ile yapılan ödemelerde limit arttırıldı. Yeni rakamlar ile evi, eşyası eskiyene geri ödemesiz, karşılıksız hibe para yardımı yapılacak.

EŞYA YARDIMI 2023 NE KADAR, E-DEVLET BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Son dönemde artan enflasyonun etkisi ile mobilya ve beyaz eşya fiyatlarında rekor yükseliş yaşanırken, meydana gelen yükseliş sonrasında dar gelirli vatandaşlar eşyalarını yenileyemez hale gelmişlerdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada "3294 sayılı Kanun kapsamında sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin en temel ve zaruri ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesine ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine yönelik yürütülen yardımlardır" denilerek bu kişilere para yardımı yapılacağı ilan edildi. Söz konusu tutar ise eşya yardımında 35 bin liraya yükseltildi.

hibe-par-a.jpg

EV TADİLAT DESTEĞİ BAŞVURUSU 2023 ŞARTLARI NELERDİR?

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada "3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sınırının altında olan ve sağlıklı barınma şartlarına haiz konutu bulunmayan, en az son bir yıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumlu olduğu yerleşim yerinde fiilen yaşayan, nafaka yükümlülüğüne haiz akrabası bulunmayan kişiler faydalanabilmektedir" denilerek başvuru şartları açıklandı.

EV ONARIM TADİLAT VE EŞYA YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Yardım parası almak isteyen kişiler için başvurular Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları SYDV üzerinden yapılacak. Başvuru yapan kişiler muhtaçlık durumunu kanıtlamaları durumunda 100 bin liraya kadar hibe para yardımı alabilecekler. Söz konusu para yardımı devlet tarafından karşılıksız olarak verilecek. Yine belediyeler üzerinden de ihtiyaç sahipleri eşya yardımı ve tadilat yardımı başvurusu yapabilecekler. Özellikle de belediyeler eşya yardımı konusunda öne çıkarken pek çok belediye hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini bir araya getirmede köprü görevi de üstlenmektedir.