Ehliyet almak isteyenler dikkat! Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile yaş sınırı düştü

Ehliyet sahibi olmak isteyen milyonlarca kişiye müjdeli haber geldi yaş şartı için sınır düşürüldü.
Ehliyet almak isteyenler dikkat! Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile yaş sınırı düştü

Ehliyet almak isteyenler dikkat! Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile yaş sınırı düştü - Ehliyet almak isteyen kişilere yönelik olarak yapılan son dakika duyurusu ile yaş şartı için yeni düzenlemeye gidildiği açıklandı.

Yönetmelikte yapılan düzenleme Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ülkemizde ehliyet almak isteyen kişilere yönelik olarak uygulanan 3 yaş şartı bulunuyor. M, A1 ve B1 sınıfı, A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ve C, CE, D1 ve D1E ehliyet olmak üzere 3 ana grup için 3 yaş şartı sınırı uygulanıyor.

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK YAYIMLANDI!

MADDE 1- 8/1/2018 tarihli ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir. “cccc) Teknik şartlar: Bu Yönetmelik kapsamında kullanılacak taşıtların, geçerli araç muayenesini veya ilgili mevzuatta belirtilen diğer teknik koşullarını,”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi ile aynı maddenin dördüncü fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) B3 yetki belgesi: Hususi taşımacılık faaliyetinde bulunarak; 1) Kendi personelinin, 2) Kendi diyaliz merkezlerinde tedavi gören hastaların,

3) Kendi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi alan engelli bireylerin ve bunların velisinin/vasisinin, taşımasını yapacaklara,”

“c) D3 yetki belgesi: Hususi taşımacılık faaliyetinde bulunarak;

1) Kendi personelinin,

2) Kendi diyaliz merkezlerinde tedavi gören hastaların,

3) Kendi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi alan engelli bireylerin ve bunların velisinin/vasisinin, taşımasını yapacaklara,”

yas-siniri.jpg

TÜRKİYE'DE EHLİYET YAŞ SINIRI 2023 KAÇ?

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik kapsamında yaş şartı sınırı değişti. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında D sınıfı ehliyet almak isteyen kişilere yönelik olarak uygulanan 26 yaş şartı aşağı çekilerek 24 yaş olarak yeniden düzenlendi.

M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler için yaş sınırı 16 yaş,

A2, B, BE, C1, C1E, F ve G ehliyet almak isteyen kişiler için yaş sınırı 18 yaş,

D sınıfı ehliyet için yaş sınırı ise 24 yaş olarak uygulanacak.