5 25 50 kuruş ve madeni 1 TL paralar hakkında DARPHANE kararını verdi SİL BAŞTAN değişti... Demir 5 10 Lira çıkacak mı?

Madeni paralar hakkında Darphane son dakika kararı ile değişikliğe giderken yeni bozuk para madeni 5 TL 10 lira ve 20 TL' kulis haberleri geldi.
5 25 50 kuruş ve madeni 1 TL paralar hakkında DARPHANE kararını verdi SİL BAŞTAN değişti... Demir 5 10 Lira çıkacak mı?

5 25 50 kuruş ve madeni 1 TL paralar hakkında DARPHANE kararını verdi SİL BAŞTAN değişti... Demir 5 10 Lira çıkacak mı? Enflasyonda yaşanan yükseliş madeni paraların değerini düşürmeye devam ederken madeni 5 TL ve 10 TL baskısı artmaya başlamıştı. Dolmuş ücretlerinin pek çok büyük şehirde 15 TL seviyesine ulaşması, TL'nin dolar karşısında değer kaybı sonrası yeni bozuk para ihtiyacını ortaya çıkarmıştı.

Pandemi döneminde değerli madenlerde yaşanan sert yükseliş ve dolar kurunda ki yükselişin etkisi ile çifte kıskaca giren TL'de madeni paraların değer kaybı hurdasını üzerindeki paradan daha değerli hale getirmişti. Bazı hurdacılar süreçte devreye girerek madeni para toplamaya başlamış, toplanan madeni paralara daha yüksek para vererek satın alma sürecine girmişti.

CEBİNDE 5 KURUŞ, 25 KURUŞ, 50 KURUŞ VE 1 TL MADENİ PARASI OLANLAR DİKKAT! TAMAMEN DEĞİŞTİ...

Yaşanan değer kaybı ve madeni paraların hurdasının daha pahalı hale gelmesi üzerine Merkez Bankası tarafından alınan yeni karar ile birlikte sil baştan bir değişikliğe gidildi. Madeni paranın kalınlığı ve boyutları değiştirildi. Yapılan değişiklik ile bozuk paranın basım maliyeti düşerken hurdasının daha pahalı hale gelmesinin de önüne geçilmiş oldu. Ancak alınan karar bu seferde cebinde bozuk parası olan kişilerin otomatlarda sorun yaşamasına neden oldu.

bozuk-para.jpg

Paraların ağırlıklarının değişmesi nedeni ile otomatlar paraları tanımazken bazı otomatlarda ise atılan 1 TL'ler 50 kuruş olarak algılanmaya başlandı. Yaşanan sorunun artık büyük bir problem haline gelmesi üzerine otomatların yeni paralara göre ayarlanacağı ancak bu seferde eski parası olanların sorun yaşayabileceği ifade edildi.

YENİ MADENİ 5 LİRA NE ZAMAN ÇIKACAK, DEMİR 10 TL 20 TL' ÇIKAR MI?

Ekonomistler TL'nin yaşadığı değer kaybı nedeni ile acilen yeni paraların basılması gerektiğini savunurken kağıt 500 TL, 1000 TL banknot para, yeni 5 TL demir para ve madeni 10 TL, 20 TL' para basımı hakkında da kulis haberleri gelmeye başladı. Ekonomistler bu paraların basımının artık zorunlu olduğunu, hükümetin enflasyon raporunda dahi 2023 2024 enflasyon tahmininde yükseliş olduğunu belirtirken yeni ekonomi yönetiminin de bu konuda araştırma yaptığı belirtildi.

Siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz, bozuk paralar yeterli mi, yeni madeni para ve kağıt banknot paralar basılmalı mı? usakgundem.com olarak yorum bölümünden görüşlerinizi bekliyoruz...