Afet sonrası yurt geneli için enfeksiyon uyarısı geldi! Uzman isim açıkladı aman dikkat işte o hastalıklar

Türkiye'yi derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli 2 büyük deprem sonrası yurt genelinde uzman isimlerden hastalık ve enfeksiyon uyarıları da geliyor.
Afet sonrası yurt geneli için enfeksiyon uyarısı geldi! Uzman isim açıkladı aman dikkat işte o hastalıklar

Afet sonrası yurt geneli için enfeksiyon uyarısı geldi! Uzman isim açıkladı aman dikkat işte o hastalıklar - Türkiye'yi derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli 2 büyük deprem sonrası yurt genelinde uzman isimlerden hastalık ve enfeksiyon uyarıları da geliyor. Buna göre ise Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya tarafından Kahramanmaraş merkezinde ve 10 ili de yakından etkileyen deprem sonrasında kurtulan vatandaşların büyük kısmının soğuk ve açık havada yaşamak zorunda kaldığını ifade ederek, “Geceyi soğukta geçirmeleri nedeniyle bronşit dediğimiz solunum yolu enfeksiyonları çok fazla var. Çok fazla ateşi olan çocuklarımız var” dedi.

Türkiye'de “Asrın felaketi” olarak bildirilen deprem sonrası ortaya çıkabilecek olan bulaşıcı hastalık ve zatürre ile ilgili uyarılarda bulunan da; Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, binlerce vatandaşın kış mevsiminde dışarda kaldığını belirterek depremzedelerde solunum yolu enfeksiyonları çok fazla olduğunu ifade etti.

"YARALARIMIZI SARMAYA BAŞLAYALIM"

Vatandaşların en yakın sağlık kuruluşlarına gitmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Ülke olarak çok büyük bir sınavdan geçiyoruz. 10 milyondan fazla insanı etkileyen dünyanın en büyük afetlerinden biri ile karşı karşıyayız. Bunun getirdiği travmalar var. Bu 1999 yılından çok farklı bir deprem. Hem şiddet hem de coğrafya olarak çok daha farklı. Artık acılarımızı paylaşma zamanıdır. Bundan sonraki süreçte vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşaması için çalışacağız. 1999 depremi yaz ayında meydana gelmişti. Şimdi neredeyse kış ayının en soğuk zamanlarında bu deprem yaşandı. Depremden kurtulanların büyük bir kısmı soğukta, açık havada yaşamak zorunda kaldı. Bir kısmı da toplu yerlerde yaşamaya başladı. Özellikle depremden kurtulan vatandaşlarımız da bu soğuk havanın etkisiyle, geceyi soğukta geçirmeleri nedeniyle bronşit dediğimiz solunum yolu enfeksiyonları çok fazla var. Çok fazla ateşi olan çocuklarımız var. Öksürük ve ateşle seyreden depremzedelerimiz geliyor. Vatandaşlarımızın yarısı açık havada soğukta yaşıyorlar. Yarısı da toplu yerlerde yaşıyor. Toplu yerlerde yaşayanlarda ise viral enfeksiyonlar sık olarak görülebilir. Şikayeti olan depremzedelerin en kısa zaman doktorlara gitmesini öneriyoruz. Bundan sonra daha büyük felaketler bizi beklemesin ve bir an önce yaralarımızı sarmaya başlayalım” diye konuştu.

İlgili Haberler