02.11.2018, 14:23

Uşak’ta Güzel Şeyler Oluyor

Şehir merkezinde, herkesin rahatlıkla ulaşabileceği, çayınızı yudumlarken kitap okuyabileceğiniz bir yer düşünün.

Bu yer, size diyetisyen hizmeti sunacak, sağlıklı yaşam hakkında anlık destek sağlayacak, dilerseniz hazır bulunan bisikletlerden alıp sağlığa pedal çevirip kocaman bir parkta tur atabileceksiniz. Bunları yaparken de sizden diyetisyen hizmeti için ücret almayacak, bisiklet kirası istemeyecek. Seans bedeli olarak kitap talep edecek ve bu kitapları da ihtiyaç sahibi okullara göndererek kütüphaneler kuracak.

Kaliteli eğitim almamış olan bir birey sağlıklı yaşam merkezi açarak hizmet bedeli olarak da kitap talep edebilir miydi? Eğitimin ne kadar şart olduğunu bu projeyle görmüş olduk.

Atapark’ta gezerken karşınıza bir tabela çıkıyor ‘’Uşak Belediyesi Sağlıklı Yaşam ve Gençlik Merkezi’’ yazıyor. Bugüne kadar gerekliğinin farkında olmadığımız, diyetisyen hizmeti sunan, vücut endeksinizi ölçen ve sağlıklı yaşayıp sağlıklı yaşlanmanız için çalışan, kendinizi evinizdeymiş gibi hissettiğiniz bir merkez…

Kapıdan girince güler yüzlü bir personel sizi karşılıyor. Temiz nezih bir ortama buyur edilip talebiniz dinleniyor. Böyle lüks bir merkezde kaliteli bir hizmet alınca aklınıza ‘’acaba ücreti ne kadardır’’ sorusu geliyor. Ama ücret yok. Bir kitap onca hizmetin bedeli olarak talep ediliyor. Eğitimin, okumanın ne kadar önemli olduğunun ispatı gibi Atapark’ta halkı bekliyor. Günümüzün temel sorunlarından  birinin iletişimsizlik olduğunu düşünürsek insanların sadece bir kitap vererek anlık olarak destek alabilmesi şehir imajına ekstra bir değer kazandırmış görünüyor.

Sağlık, kaliteli yaşam tarzının ön koşuludur. İyimser ve sağlıklı yaşam tercihlerini destekleyen insanların çevrenizde olması, şehrinizin genel kalitesi hakkında da fikir verir. Uşak Belediyesi’nin Sağlıklı Yaşam ve Gençlik Merkezi kurması, Uşak’ın kalite standartlarını yakaladığının, modernleştiğinin ve insan odaklı yatırımlara önem verdiğinin göstergesi olmuş.

Mutlu aile mutlu toplum kaliteli bir yaşam sporun insana kazandırdığı sağlıklı bir gelecek ve insan ömrünü güzelleştiren böyle bir merkez hayal edilebilir ancak uygulanamaz gibi görünse de belediye hayalin gerçeğe dönüştüğü müjdesini Uşaklılarla paylaştı ve bu merkez 3 ay gibi kısa sürede 3296 kişiye destek verdi. Sporcuların, okulların, kadınların, gençlerin uğrak yeri haline geldi.

Araştırmalar istatistikler bir kenara dursun, net olan bir şey varsa o da; Uşak Belediyesi’nin doğru bir kararla “Sağlıklı Yaşam ve Gençlik Merkezini” kurup gönüllere dokunmasıdır.  Bilimde hızlı ilerlemelerin olduğu bir zamanda yaşıyoruz ve daha uzun, daha sağlıklı yaşamak için uygulayabileceğimiz çok fazla yeni bilgiye sahip olabileceğiniz bu merkeze tüm Uşak halkının gitmesi lazım.

Gelişimi görmek için…

Eğitime destek için…

Birkaç sayfa kitap okumak, birkaç bardak çay içip sohbet etmek için…

Ama en önemlisi sağlıklı yaşam için. Kendiniz için…

Yorumlar (0)