Miraç Kandilinde hangi dualar okunur?

Bu gece Miraç gecesi. Yarın ise Miraç Kandili. Müslümanlar için önemli günlerden biri olan Miraç Kandilinde okunması gereken bazı duaları sizler için derledik.
Miraç Kandilinde hangi dualar okunur?

Miraç Kandilinde hangi dualar okunur?: Yarın Miraç Kandili olması gerekçesiyle vatandaşlar Miraç Kandilinde okunması gereken duaları araştırmaya başladı. Hz. Peygamberin göğe yükselerek Allah ile konuştuğu gece olarak kabul edilen Miraç Kandili Müslümanlar için önemli günlerden biri. Miraç Kandili bu yıl 17 Şubat Cuma günü idrak edilecek. Vatandaşlar ise Miraç Kandili gecesinde nasıl ibadet edeceğini ve hangi dua ve surelerin okunacağını merak ediyor. Peki Miraç Kandilinde hangi dua ve sureler okunur?

MİRAÇ KANDİLİNDE OKUNACAK DUA VE SURELER

Bu gece Hz. Muhammed'in göğe yükseldiği ve Allah'la konuştuğu gece. Müslümanlar için çok önemli günlerden biri olan Miraç Kandilini ibadet ile geçirmek isteyenler hangi duaların okunacağını araştırıyor. İşte Miraç Kandilinde okunması gereken dua ve sureler..

 “Allah’ım! Doğru söyleyen bir dil ve teslim olmuş bir kalp lütfetmeni istiyorum.” (Tirmizi, Daavat, 23)

“Ey kalpleri evirip çeviren Allahım! Kalbimi dininde sabit kıl.” (Tirmizi, Daavat, 124)

“Ya Rabbi! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet.” (İbn Mace, Dua, 5)

“Allah’ım! Günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün hatalarımı bağışla.” (Buhari, Daavat, 60)

“Allah’ım! Senden senin sevgini ve beni sana yakın kılacak herkesi sevmeyi bana nasip etmeni niyaz ediyorum.” (Tirmizi, Daavat, 73)

“Allahım! Senden hidayet, takva, iffet ve(başkalarına muhtaç olmayacak) zenginlik niyaz ediyorum.” (Müslim, Dua, 72)

“Allahım! Zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırım.” (Nesai, İstiaze, 14)

“Allah’ım! Beni güzellikler işleyip müjdesine nail olanlardan, kötülük işlediklerinde de bağışlanma dileyenlerden eyle.” (İbn Mace, 57)

“Allah’ım acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, ihtiyarlık düşkünlüğünden ve kabir azabından sana sığınırım. Allah’ım! Bana sana karşı gelmekten sakınma duygusu kazandır.Nefsimi günahlardan arındır, çünkü onu en iyi arındıracak olan Sensin.Nefsimin sahibi ve efendisi sensin.Allah’ım! Faydasız bilgiden, ürpermeyen gönülden, doyma bilmeyen nefisten, kabul olmayacak duadan sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 73; Nesai, İstiaze, 13, 65)

Bu dualar dışında okunması gereken bazı sureler de bulunmaktadır. Bu sureler ise şu şekilde sıralanmaktadır; ' İsa suresi, Necm suresi."

MİRAÇ KANDİLİNDE OKUNACAK DUA 

"Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm Bismillahir-rahmanir-rahîm Ey Bizleri varlığa erdiren Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz'e Sonsuz salât ü selam olsun. Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek gecede bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz. 

Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs'ati genişliğindeki kapına dayanıyor, şu mübarek gecede bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Hâlimiz Sana ayan, söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. İcabet buyur ey Rahîm ü Rahmân!"

İlgili Haberler