Kimse beklemiyordu 5, 6, 7 Aralık arasında yasaklandığı açıkladı

Aktarılan son dakika haberinin detaylarına göre valilik aldığı son karara göre 5, 6, 7 Aralık tarihleri arasında yasaklandığını açıkladı. Yasak kararına ilişkin detaylar da tek tek belli oldu. İşte valiliğin açıklaması ve merak edilenler
Kimse beklemiyordu 5, 6, 7 Aralık arasında yasaklandığı açıkladı

Açıklama Van Valiliği tarafından geldi. Valilik, yaptığı açıklamasında kent genelinde 5 – 7 Aralık tarihleri arasındaki büyük etkinliklerin yasaklandığını belirtildi. Valilik ve kaymakamlıklar tarafından uygun görülen etkinlikler hariç diğer her türlü eylemlere 3 günlük yasak getirildi.

Valilik yasağın sebebine ilişkin "Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek" ifadelerini kullandı.

YASAĞIN SEBEBİ DE AÇIKLANDI

Valilik yasağın sebebine ilişkin açıklama da yaptı. Yapılan açıklamada yasağın gerekçesi "Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek" şeklinde ifade edildi.

van-valiligi.jpg

RESMİ YAZI YAYIMLANDI

Van Valiliği yasağa ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Van ili coğrafi sınırları içerisinde 05/12/2023 tarihinden geçerli 07/12/2023 tarihi de dahil olmak üzere (3) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden, yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetleri de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında YASAKLANMIŞTIR”

5-6-7 ARALIK ARASINDA YASAKLANDI

Aktarılan haberin detaylarına göre yasağın bugün başladığı ve 7 Aralık’ı da içine alacağı ifade edildi. Buna göre 5 – 6 – 7 Aralık tarihleri arasındaki yasak kararı 7 Aralık 23.59’a kadar devam edecek.