Hünkar Hacı Bektaş’ı Veli ilimizde anıldı

Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. yılında, Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen programla anıldı.
Hünkar Hacı Bektaş’ı Veli ilimizde anıldı

Asırlardır insanlığa düşünce ve öğretileriyle adalet, hoşgörü, barış ve insan sevgisi aşılayan Hacı Bektaş Velinin vefatının 750. Yıl dönümü olan 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştı.

Anadolu irfan ve medeniyetinin temel yapı taşı olan Hacı Bektaş Veli’nin günümüzde kazanmış olduğu uluslararası kimliğinin paylaşılacağı “insanlığın özü pir velinin sözü: sevgi, Barış, kardeşlik” temasıyla Uşak Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından İskender Pala İl Halk kütüphanesinde Hacı Bektaş Veli sergisi açıldı.

Ardından Hacı Bektaş Çelebilerine bağlı bir ocak olan Uşak Işık Çakır Ocağının Dedelik hizmetini gören Nazmi Aydedeoğlu Kütüphanede gençlere Hacı Bektaş Veli ve onun anlayışı hakkında bilgi verdi.

Daha sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Hacı Bektaş Veli'yi yeni nesillere anlatabilmek, toplumlarda farkındalık oluşturabilmek için çeşitli çalışmalar yapıldığını dile getiren Uşak Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Ceylan, konuşmasında şöyle konuştu:

“BİZ, BİRİZ CANLAR BU TOPRAĞIN BAĞRINDA, MATEM DE BİZİM SEVİNÇ DE”

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11.02.2021 tarihli ve 2021/3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2021 yılı boyunca Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü münasebetiyle yurt genelinde ve yurt dışında çeşitli etkinlikler düzenlenmesi kararı alınmıştır. Bu doğrultuda, konuyla ilgili Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy’un başkanlığında düzenlenen toplantılar ve Sayın Bakanımızın bizlere ilettiği talimatlar ile Bakan Yardımcımız Ahmet Misbah Demircan’ın koordinasyonunda etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz.

Türk halk sufilik geleneğinin kurucularından, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamı benimsemesi sürecine talebeleriyle ve öğretileriyle büyük katkı sağlayan Hoca Ahmed Yesevi’nin erenlerinden olan Hacı Bektaş Veli’nin ölümünün 750. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Hacı Bektaş Veli’yi tanımak, tanıtmak ve onun öğretilerini herkese anlatmak üzere bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü, 2021 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde,  UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da bu doğrultuda yıl boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak “Biz, biriz canlar bu toprağın bağrında, matem de bizim sevinç de…” diyen, millet olarak bizleri bir arada tutan değerleri önceleyen, Anadolu irfan ve medeniyetinin temel taşlarından olan Hacı Bektaş Veli’yi anmak, anlamak ve onu anlatmak üzere bazı programlar düzenledik. Hacı Bektaş Veli’nin kazanmış olduğu uluslararası kimliğin paylaşılacağı “İnsanlığın özü Pir Velinin sözü: Sevgi, Barış, kardeşlik” temasıyla İlimizde çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyoruz.

Bugün de Vali Yardımcımız Sayın Bekir ABACI, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bülent ŞAHİN, Hacı Bektaş Çelebilerine bağlı bir ocak olan Uşak Işık Çakır Sultan Ocağının Dedelik hizmetini yürüten Sayın Nazmı Aydedeoğlu ile sergimizi ziyaret ettik. Kendisi bizlere ve katılımcılarımıza Hacı Bektaş Veli ve onun anlayışı ile Uşak Işık Çakır Sultan Cemevi hakkında bilgiler verdi. Kendisine ve katılan arkadaşlarımıza, öğrencilerimize, ailelerimize çok teşekkür ediyorum.

Müdürlüğümüz birimlerinden olan Uşak İskender Pala Halk Kütüphanesinde okuyucularımıza ve ziyaretçilerimize Hacı Bektaş Veli’nin eserlerinin yanı sıra Hacı Bektaş Veli ile ilgili kitaplardan oluşan bir sergisi düzenledik. Eserler ve Hacı Bektaş Veli hakkında bilgilendirmeler de bulunduk

Süreç içersinde Hacı Bektaş Veli’nin talebelerinden olan ve Uşak’taki tarihi bilinen en eski Bektaşi zaviyesi olan Hacım Sultan Türbesini ziyaret ederek burada ziyaretçilerimize Hacı Bektaş Veli’yi ve onun talebelerinden olan İlimiz Sivaslı İlçesi Hacım Köyünde türbesi bulunan Kolaçık  Hacım Sultan’ı tanıtacağız.

Sayın Valimiz Funda KOCABIYIK Hanımefendi’nin talimat ve destekleriyle, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda davetlilerimizle birlikte 3-4-5 Ağustos 2021 tarihlerinde Nevşehir’deki Hacı Bektaş Veli Müzesi’nde gerçekleşecek törenlere katılım sağlayacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Müzesi’nde uluslararası katılımlı törenler gerçekleştirilecektir.

Süreç boyunca etkinliklerimiz devam edeceğiz. Son olarak Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi  “Bir olalım, iri olalım, diri olalım.”  diyor ve etkinliklerimizi katkı sunan, katılım sağlayan herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. “

(SALİH KILIÇ/HABER)

İlgili Haberler