Ehliyeti olanların hemen 15 TL ödemesi gerekiyor! Yoksa 4 bin 64 TL ceza kesilecek

Ülkemizde ehliyet sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Aktarılan son habere göre geçtiğimiz yılın sonunda bitmesi gereken ehliyet yenileme süresi uzatılmıştı. 15 TL ödeme yaparak ehliyetini yenilemeyenleri büyük ceza bekliyor!
Ehliyeti olanların hemen 15 TL ödemesi gerekiyor! Yoksa 4 bin 64 TL ceza kesilecek

Aktarılan son haberin detaylarına göre ehliyetini 1 Ocak 2016 tarihinden önce alan sürücülerin eski tip ehliyetlerini yeniletmesi gerekiyor. Pandemi sebebiyle önceki yıl ertelenen ehliyet yenileme süresi 2024 yılında dolacak. 15 TL ücret ödeyerek ehliyetini yenilemeyenler ise en az 4 bin 64 TL para cezası ödeyecek.

31 ARALIK 2024’E KADAR UZATILDI

Ehliyetini yenilemek isteyenler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden yapılacak yenileme işlemlerinin detaylarını merak ediyor. 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan ehliyetler için geçerli olan ehliyet yenileme süresi 31 Aralık 2022 yılında sonra erecektir. Ancak geçen yıl İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklama ile bu süre 31 Aralık 2024 yılına kadar uzatıldı.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

Ehliyet yenileme işlemi için vatandaşların yapması gerekenler çok basit. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden ya da ALO 199 hattı üzerinden kolayca randevu alınabiliyor. Evraklarını hazırlayan ve ehliyet yenileme ücretlerini yatıran kişiler için işlemler kısa süre içerisinde bitiyor.

screenshot-7.jpg

EHLİYETİNİ YENİLEMEYEN YANDI

2016 tarihinden önce çıkarılan eski tip ehliyeti olanlara ise kötü haber verildi. Belirtilen süreler arasında ehliyetini yenilemeyenlere ceza kesilecek. Pandemi sebebiyle sürenin uzatıldığı ifade edilirken, vatandaşların en geç 31 Aralık 2024 tarihine kadar ehliyet yenileme işlemlerini yaptırması gerekiyor.

Bu kapsamda ehliyetini yenilemeyenleri ise sürücülerin sınıfına uygun olmayan ehliyet kullanma sebebi ile en az 4 bin 64 TL para cezası alacağı ifade ediliyor. Belirtilen ceza miktarı 2023 yılı için geçerlidir. 2024 yılında vergi, harç ve cezalara zam geleceği için bu rakamın önümüzdeki yıl değişeceği tahmin ediliyor.

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ

Ehliyet yenileme ücreti için vatandaşların 13+2 TL ödeme yapması gerekiyor. Ancak kayıp ve çalıntı için 345 TL ödenmesi gerekiyor.