Bakanlık duyurdu! Deprem bölgesindeki hasar tespitlerine 1 ay içinde itiraz edilebilecek

Depremin etkilerinin hissedildiği illerde hasar tespitlerine devam edilirken, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada hasar tespitlerine 1 ay içinde itiraz edilebileceği açıklandı.
Bakanlık duyurdu! Deprem bölgesindeki hasar tespitlerine 1 ay içinde itiraz edilebilecek

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından pek çok ild binaların ya yıkıldığı ya da büyük hasarlar görüldüğüne şahit olundu. Durum bu şekidle iken vatandaşların bu hasar tespitlerine, 1 ay süre ile itiraz edebilecekleri açıklandı. Yapılan hasar tespit çalışmalarında kimi binaların ağır hasarlı olduğu, kimi binaların orta ve az hasarlı olduğu bilinirken, hasarsız binalar harcinde diğer binaların riskleri meydana getirdiği de öğrenildi.

Artçı depremlerin de hala devam ettiği bu dönemde ise Bakanlık tarafından gerekli olan sınıflandırmalar da yapıldı. Bu sınıflandırmalar hakkında Bakanlık, "Hasar tespit çalışmaları tüm dünya literatüründe yer aldığı gibi gözlemsel incelemeye dayalıdır. Bu incelemede binaların kolon, perde, kiriş gibi taşıyıcı olan ve bölme duvar, kaplama gibi taşıyıcı olmayan elemanlarında oluşan hasarlar belirlenmektedir. Binalar; hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olarak sınıflandırılmaktadır" şeklinde açıklamalarda bulundu. 

1 AY İÇERİSİNDE İTİRAZ EDİLEBİLECEK! 

Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bu tespit çalışmaları ile ilgili Bakanlık tarafından bugün açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre kişilerin bu tespitlere 1 ay kadar itiraz edebilecekleri ifade edildi. Konu hakkında açıklama yapan Bakanlık, "Orta hasarlı binaların detaylı deprem performanslarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Ağır hasarlı ve acil yıkılacak binaların kesinlikle kullanılmaması ve kontrollü bir şekilde yıkımının gerçekleştirilmesi zorunludur. Binanızın hasar durumunu, e-Devlet ya da hasartespit gov adresinden öğrenebilir, hasar tespit başvurularınızı bu adreslerden yapabilir veya afet bölgelerindeki mobil iletişim merkezlerine başvurabilirsiniz. Hasar tespit sonuçlarının mahalle muhtarlıklarında ilan edilmesinin ardından 1 aylık itiraz süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde vatandaşlarımız, e-Devlet ve iletişim ofislerinden itiraz başvurularını yapabilecek olup yapılan itiraz başvuruları doğrultusunda yeniden hasar tespiti yapılarak sonuçlar kesinleşecektir" 

Bu konuda itirazı olan kişilerin taleplerinin alınarak, ardından yeniden uzman kişiler tarafından bu tespitlerin değerlendirilebileceğinden bahsedildi. 

İlgili Haberler