Bakan Varank; "Öncü Uşak'a böyle bir tesis yakışır"

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği'nin ortaklaşa finanse ettiği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı bünyesinde desteklenen Uşak Büyükbaş Deri İşleme Tesisin (UBDİT), 24 Mart Perşembe günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılacağı törenle hizmete girdi.

GÜNCEL 24.03.2022, 11:31 24.03.2022, 14:17

Bakan Varank; "Öncü Uşak'a böyle bir tesis yakışır"

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği'nin ortaklaşa finanse ettiği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı bünyesinde desteklenen Uşak Büyükbaş Deri İşleme Tesisin (UBDİT), 24 Mart Perşembe günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılacağı törenle hizmete girdi.

GÜNCEL 24.03.2022, 11:31 24.03.2022, 14:17

Törenin açılış konuşmasını Uşak Deri ve Karma OSB Uşak Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı yaptı.
Bakanlık AB Genel Müdürü Bülent Özcan, AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay ve Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Uşak ülke ekonomisi için deri sektörünün önemine dikkat çektiler.

Son olarak kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şunları söyledi:

Kamu ve iş dünyamızın değerli temsilcileri,

Saygıdeğer basın mensupları,

Kıymetli Uşaklılar,

Yatırımlar ve açılışlar vesilesiyle Anadolu’nun güzel şehri Uşak’ta sizlerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor,

Her birinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.

En son 2019 yılında Uşak’taydım.

O ziyareti, gece yarılarına kadar gezdiğimiz ilçeleri daha dün gibi hatırlıyorum, ancak yine de üzerinden çok zaman geçmiş, hakkınızı helal edin.

Bugün burada gördüğüm heyecandan da anlıyorum ki epey bi hasretlik biriktirmişiz.

Ama emin olun, fiziken beraber olamasak bile, bizim Uşak için çalışmalarımız tam gaz devam ediyor.

Şehrimizin ekonomisini güçlendirmek, vatandaşlarımızın refahını artırmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

Tabi çok çalışmak tek başına yetmiyor, başarılı sonuçlara ulaşmak için bilimsel gerçekleri sahanın gerçekleriyle harmanlamanız gerekiyor.

Bu nedenle biz, ilk önce şehirlerin sahip olduğu potansiyelleri adeta bir terzi usulüyle analiz ediyoruz.

Sizlerle yakın istişare halinde, şehrin güçlü ve zayıf yönlerini belirliyor, ihtiyaçlarını tespit ediyoruz.

Sonrasında bu potansiyeli harekete geçirecek projeleri yerel, ulusal ve hatta uluslararası paydaşlarımızla birlikte geliştirip uyguluyoruz.

İşte bugün de bu çalışmaların ürünü olan projelerin açılışları vesilesiyle huzurunuzdayız.

Bütçeleri toplamı 150 Milyon Lirayı bulan 5 önemli projeyi Uşak’a kazandırıyoruz.

İlk olarak burada, Uşak Deri OSB’de, ilimizin deri sektöründeki öncü konumunu perçinleyecek, BÜYÜKBAŞ DERİ İŞLEME TESİSİNİN resmi açılışını yapacağız.

Ardından, öğleden sonraki programımızda tekstil OSB’nin gücüne güç katacak altyapı yatırımlarını ve Teknoparkı açacağız.

Her biri birbirinden kıymetli bu projeler, Uşak’ın üretim ve ihracat kapasitesini çok daha üst noktalara taşıyacak.

Ben bu vesileyle açılışını yapacağımız tüm projelerin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Emeği geçen tüm kurumlara şükranlarımı sunuyorum.

Değerli misafirler,

Bildiğiniz gibi küresel sistemde kartların yeniden karıldığı, zorlu ama bir o kadar da fırsatlar barındıran dönemlerden geçiyoruz.

Çığır açıcı teknolojiler, pandemi, iklim değişikliği ve şimdi de yaşanan savaş koşulları global ekonomiyi adeta yeniden dizayn ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz de, bu dönüşüm süreçlerini en iyi şekilde yönetmek, ülkemizi hak ettiği bir konuma taşımak için yoğun mesai harcıyoruz.

Bunun için planlı sanayi altyapılarından iş ve yatırım ortamına; Ar-Ge ve teknoloji ekosisteminden girişimciliğe kadar birçok alanda hayata geçirdiğimiz politikalar var.

Ancak takdir edersiniz ki bu politikaların başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için güçlü finansman mekanizmaları lazım.

Dolayısıyla biz de finansman araçlarımızı sürekli çeşitlendiriyor; daha fazla KOBİ’nin, daha fazla girişimcinin bu desteklerden faydalanmasını sağlıyoruz.

KOSGEB, TUBİTAK ve kalkınma ajansları aracılığıyla sağladığımız destekler ya da Bakanlığımızın diğer teşvikleri zaten hepinizin malumu.

Uşak’taki birçok firma ve kurumumuz bu desteklerimizden azami düzeyde faydalanıyor.

Ancak biz, ulusal kaynaklarımızla birlikte uluslararası kaynakları da etkin şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA’nın önemli bileşenlerinden olan REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI da bu kaynaklardan bir tanesi.

Avrupa Birliği ile ortak finansman sağladığımız ve Bakanlığımızın yürütücü olduğu bu programla, bugüne kadar 800 Milyon Avroluk kaynak oluşturduk.

Ar-Ge altyapılarından dijital dönüşüme, sürdürülebilir enerjiden yaratıcı endüstrilere, tarımdan girişimciliğe kadar farklı alanlardaki 88 projeye destek olduk.

Bu projelerle KOBİ ve işletmelerimizin, daha verimli, daha rekabetçi ve daha yeşil bir   ekosistemin parçası olmalarını sağlıyoruz.

İşte, UŞAK BÜYÜKBAŞ DERİ İŞLEME TESİSİ de bu projelerin en güzel örneklerinden bir tanesi.

Uşak Deri OSB ve Zafer Kalkınma Ajansı iş birliğinde geliştirilen bu projeye 100 Milyon Lirayı bulan destek sağladık.

Beni kişisel olarak da oldukça heyecanlandıran bu projenin içeriğine ve sonuçlarına baktığımda, bu desteği sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum.

Çünkü bu projeyle Uşak, TÜRKİYE’NİN EN MODERN DERİ İŞLEME TESİSİNE kavuştu.

8 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 10 bin metrekare alana sahip bu tesisteki 35 adet son teknoloji makine ve ekipman sayesinde burada, günde yaklaşık 20 ton büyükbaş deri işlenebilecek.

Tabi bu tesisi özel kılan bir başka özelliği daha var.

Malumunuz deri sektörü, çevresel kaygılar dolayısıyla eleştirilere açık bir konumda.

Ancak, kurulan gelişmiş atık yönetimi sistemi sayesinde bu tesis, ÇEVRE DUYARLILIĞIYLA da çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

Avrupa Birliği normlarına göre ÇED Raporu olan bu tesiste 24 bin metreküp kapasiteli bir atık su arıtma tesisi çalışıyor.

Her yönüyle özel ve örnek olan bu tesis Uşak’taki hatta ülkemizdeki deri sektörüne yeni bir soluk getirecek.

Benden önceki konuşmacılarımız da değindiler.

Uşak zaten ülkemizdeki KÜÇÜKBAŞ hayvan derilerinin yüzde 65’inin işlendiği, dericilikte marka olmuş bir şehir.

İçinde bulunduğumuz Organize Sanayi Bölgesi’nde, deri sektöründe faaliyet gösteren 133 işletme bulunuyor.

Bu işletmelerin bir kısmı doğrudan bir kısmı da dolaylı olarak önemli bir ihracat performansı sergiliyor.

Ancak, küçükbaş hayvan derisinin ağırlıklı olarak giysi imalatında kullanılması ve bu giysilere olan talebin giderek azalması sektörü zamanla bir darboğaza doğru sürüklüyor.

Biz de bu projeyle, şehrimizin küçükbaş dericiliğindeki tecrübesini ekonomik değeri daha yüksek olan büyükbaş dericiliğine transfer ediyoruz.

Kurduğumuz tesis ve sunduğumuz teknik destekler sayesinde buradaki işletmeler, herhangi bir yatırım yapmadan, çok düşük maliyetlerle büyükbaş deri işleme olanağına sahip olacaklar.

Şu anda yılda en fazla 8 ay çalışabilen deri sektörünün 12 ay boyunca sürekli üretim yapması sağlanacak.

İşletmelerimiz zamanlarını çok daha verimli kullanıp, karlılıklarını artırabilecekler.

Böylece, rekabet güçlerini artırıp yurtiçinde ve yurtdışında yeni pazarlara ulaşabilecekler.

Tabi bu daha başlangıç.

Tesis çatısı altında faaliyet gösteren sanayicilerimizin zamanla tedarik, üretim ve pazarlama alanlarında birlikte hareket edeceğini öngörüyoruz.

Burada oluşacak kümelenme sayesinde, işletmelerimiz kümelere verilen devlet desteklerinden de yararlanabilecekler.

Uzmanlıklarını ve kapasitelerini katlayarak önümüzdeki dönemlerde mobilya ve otomotiv gibi karlılığı çok daha yüksek sektörlere ürün sağlayabilecekler.

Dericilik sektörünün lokomotif ili Uşak’a böyle vizyoner bir proje yakışırdı.

Emeği geçen herkesi tebrik ediyor, Burada edinilen tecrübenin diğer sektörlerimize ve şehirlerimize örnek olmasını temenni ediyorum.

Hayırlı uğurlu olsun!

Değerli misafirler,

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat üzerine kurguladığımız, yeni ekonomi modelimizle kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uyguladığımız pro-aktif politikalar neticesinde, ekonomik büyüme ve ihracatta ciddi bir ivme yakaladık.

Ama daha da önemlisi bu başarı performansını sanayi sektörümüzün öncülüğünde gerçekleştiriyoruz.

Ancak daha gidecek çok yolumuz var.

Yeni dünya düzeninin sunduğu fırsatları da doğru bir şekilde kullanarak potansiyelimizi daha da geliştirecek; ülkemizi global bir üretim üssü haline getireceğiz.

Bu noktada; tüm illerimizin ülke ekonomisine azmi katkı sunması büyük önem arz ediyor.

Bizler hükümet olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak her daim yanınızdayız.

Oluşturduğumuz altyapılarla, sunduğumuz cazip teşviklerle, geliştirdiğimiz nitelikli insan kaynağıyla her imkânı sizlere sunuyoruz, sunmaya da devam edeceğiz.

Buna paralel olarak sizlerden de korkmadan, çekinmeden yatırımlarımıza devam etmenizi bekliyoruz.

Siz yeter ki bize ve ekonomi politikalarımıza güvenin.

Göreceksiniz enflasyondaki büyük oranda yurtdışı kaynaklı artışlar da kısa sürede sona erecek, yapacağınız yatırımlar sayesinde yeni döneme çok daha hazırlıklı gireceksiniz.

Hem sizler hem de ülkemiz kazanacak.

Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken,

Kurduğumuz bu tesisin sürdürülebilirliğini, etkinliğini ve verimliliğini sağlamak konusunda sorumluluğunuzun büyük olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Birlikte hareket etme bilinci ile tüm paydaşların buraya olan sorumluluklarını yerine getireceklerine yürekten inanıyorum.

Üslendikleri kritik rolle projenin bu günlere gelmesinde katkısı olan Uşak Deri OSB’mizi, Zafer Kalkınma Ajansımızı ve Bakanlıktaki mesai arkadaşlarımı kutluyorum.

Ayrıca, sağladıkları finansal desteklerle projenin hayata geçmesine imkân veren Avrupa Birliği delegasyonuna hassaten şükranlarımı sunuyorum.

Katılımınızdan ötürü her birinize teşekkür ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.

Daha sonra Bakan Varank ve protokol UBDİT tesislerini gezerek işletme hakkında bilgiler aldı.
Bakan Varank Uşak Deri ve Karma OSB'de bazı deri işleme tesislerini gezerek çalışmaları yerinde inceledi.
Bu akşam geç saatlere kadar Uşakta incelemelerde bulunacak.

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (1)
ALİ TAHTACI 11 ay önce
Deri sektörünün artık Uşaktan ve Türkiyeden gitmesi lazım. Derinin her türlü pisliği şehrimizi ve Türkiyeyi mahvediyor.Pislik burada kalıyor ,işin temiz kısmını Avrupa veya diğer ileri ülkeler yiyor. Deri,kimyevi madde, ve diğer maddelerin hepsi ithal ve zehir. Tabiat mahvoluyor.İnsanlar her gün zehirin içinde ve zehir soluyor. Çalışma ortamı çok sağlıksız. Deri sektörünün pisliğini arıtmak için milyarlar harcanıyor. Derinin döviz olarak girdisi ile ,buna harcanan para,çevreyi korumak için yapılan masraf (ki hiç korunmuyor Tahtalı barajına,Ulubey kanyonuna her gün zehir akıyor ve geri gelmemek üzere öldürüldü)bu sektörde çalışan insanların sağlık problemleri.Bunlar hep 3 otuz para kazanmak için boşa harcanan zaman,enerji ve ülke dövizi.HARCANAN HAYAT DAHA KORKUNÇ. BU SEBEPLERDEN BU SEKTÖR KAPATILMALI VE BU SEKTÖRDEN TÜRKİYE ,UŞAK KURTULMALI,BU SEKTÖRDE YILLARCA ÇALIŞMIŞ,,YILLARINI SAĞLIĞINI KAYBETMİŞ BİRİSİ OLARAK İÇİMİ ACIYARAK BUNLARI YAZIYORUM. KAZANDIĞIM PARA BUNLARIN HİÇBİRİNE DEĞMEZ.