"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri sürüyor

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle anma programı etkinlikleri sürüyor.
"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri sürüyor

FETÖ/PDY terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2017 günü düzenlenen darbe girişiminin vatandaşların iradesi karşısında başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında 15 Temmuz tarihi Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edildi. 

İlimizde de bu kapsamda Uşak Valiliği ve diğer resmi kurumlar tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. Salı günü tüm camilerde 15 Temmuz şehitleri ruhuna mevlit okunmasının ardından dün de Uşak Üniversitesi'nde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" konferansı ve fotoğraf sergisi düzenlendi

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Vali Funda Kocabıyık ve protokol üyeleri, Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında çekilen fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi.

Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa geçildi. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Kuran-ı Kerim okunup, dua edildi.

“AMAÇ; ERDOĞAN’I ANTİ DEMOKRATİK YOLLARLA KİLİTLEMEK”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sinevizyon gösterisinin ardından konuşma yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, tüm şehitleri rahmetle andığını söyledi.

Milli iradeye vurulmak istenen darbenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı liderliği ve Türk milletinin onurlu direnişiyle durdurulduğunu vurgulayan Savaş, "15 Temmuz hain darbe girişiminin hedefi, büyüyen ve güçlenen Türkiye'nin önünü tıkamak, ülkemize çağ atlatan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı anti-demokratik yollarla engellemek ve milli iradeyi kilitlemektir." dedi.

Milletçe birlik ve beraberlikten taviz verilmediği sürece hainler ne yaparsa yapsınlar boş olduğunu ifade eden Savaş," Çok çalışmalı, üzerimize düşen sorumluluklardan hiçbir şekilde kaçmamalıyız. Çünkü biz bir oldukça, beraber oldukça aşamayacağımız zorluk, yenemeyeceğimiz düşman yoktur. 15 Temmuz mücadelesi bize bunu göstermiştir." şeklinde konuştu.

'ALLAH BİZE BİR DAHA BÖYLE BİR GECE YAŞATMASIN'

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da o gece Ankara başta olmak üzere ülke genelinde yaşananları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde verilen mücadeleyi anlattı.

'Allah bize bir daha böyle bir gece yaşatmasın' diyen Ünüvar, "Allah bir daha hainlerin, fitnecilerin şerrine bu ülkeyi muhatap kılmasın. Çok şükür ki, halkımızın iradesi her zaman bu ülkede hakim oldu ve inşallah hep hakim olacak. Darbeler yapıldı ama en sonunda halkın dediği oldu. " şeklinde konuştu.

15 Temmuz'u diğer darbelerden ayıran önemli unsurların olduğunu aktaran Ünüvar, "Onun sadece kanlı olması değil, aynı zamanda bizim üniformamızı giyen teröristlerin, o üniformayla ve devletin onlara milleti korumak, kollamak adına emanet ettiği tanklarla, toplarla, tüfeklerle halkın üzerine ateş açılması. Hatta halkın içerisinde bulunduğu araçların üzerinden tankların geçerek vahşice katledildiği bir darbe girişimi ama çok şükür ki, o darbe girişimi de püskürtüldü. Çok ciddi çalışmamız lazım. Hastaneler, köprüler, savunma sanayimiz, üniversiteler ve burada yetişecek öğrenciler çok ama çok önemli. Bizim bu anlamda hep ülkemizi korumak ve kollamak gibi bir vazifemiz söz konusu. Allah böyle bir gece bir daha yaşatmasın. Bu milleti ilelebet korusun, kollasın." ifadelerini kullandı.

Programın ardından Vali Funda Kocabıyık tarafından Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'a, Rektör Savaş tarafından da Marmaris'te hain darbe girişimi sırasında şehit düşen koruma polisi Mehmet Çetin'in babası Hüseyin Çetin'e plaket verildi.

Programa, Vali Funda Kocabıyık'ın yanı sıra, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kılıç ve davetliler katıldı.

(SALİH KILINÇ/HABER)

İlgili Haberler