Resmi Gazete'de yürürlüğe girdi! Vergi ve borç affı başvurusu nasıl yapılacak?

Türkiye'de bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren vergi ve borç affı ile ilgili detaylar araştırılıyor.
Resmi Gazete'de yürürlüğe girdi! Vergi ve borç affı başvurusu nasıl yapılacak?

Resmi Gazete'de yürürlüğe girdi! Vergi ve borç affı başvurusu nasıl yapılacak? Türkiye'de bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren vergi ve borç affı ile ilgili detaylar araştırılıyor. Bu doğrultuda Resmi Gazete'de kanun teklifine dair detaylar yer alırken bu süreçte de vergi ve borç affı başvurularınında nereden nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI!

12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan açıklamada yapılandırma kanun teklifine yer verildi. Kanun yürürlüğe girdi. 

12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan açıklamalarda kanun teklifi de belli oldu. Konuya dair açıklamalarda bulunan Taner Osmanoğlu, "Teklifle birlikte tüm vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, para cezaları, köprü, otoyol, kaçak geçiş cezaları yapılandırma kapsamına alınmaktadır. Bugüne kadar gerçekleştirilen yapılandırmalardan farklı olarak asli para cezaları, düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkında kesilen idari para cezaları da ilk defa bu yapılandırmaya konu olmakta, kapsama alanına girmektedir. Diğer yandan, tüm idari para cezalarının, öğrenim kredisi borçlarının, ecrimisil borçlarının da kanun teklifinin kapsamına girdiğini hatırlatmak isterim. Yine, vatandaşlarımızın belediyelere ödemesi gereken emlak vergileri başta olmak üzere vergi cezalarının ve gecikme faizlerinin, gecikme zamlarının da dâhil edilmesi önemlidir. Kanun teklifinin yasallaşmasıyla birlikte 1 Kasım 2016 tarihinden önceki dönemler için TÜİK tarafından ilan edilmiş Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki aylık değişim oranları için 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren 0,75 esas alınmaktadır. Bu düzenleme, söz konusu borçları çok daha düşük bir oranla güncellemektedir. Diğer yandan, usulsüzlük cezalarının ve SGK tarafından kesilen idari para cezalarının yarısı ödenecek, gecikme zamları, ferî alacaklar, kalan cezalar ve vergiler için kesilmiş vergi ziyaı cezalarının ise tamamından vazgeçilmektedir. Tüm bu düzenlemelerden millî güvenliğe karşı işlenen suçlar nedeniyle haklarında soruşturma ve kovuşturma talebi olanların, bu kapsamda vergi incelemesi yapılması ve araştırma yapılması talep edilenlerin faydalanmayacak olması ise yerinde bir düzenleme olmuştur. Peşin ödeme konusunda teşvik edici düzenlemeler içermesi ve yapılandırılmış borçların ödenmesi konusunda vatandaşlarımıza daha fazla zaman tanıyan ve alan açan bu kanun teklifini görüşmekte olduğumuzu da hatırlatmak isterim.

Bugüne kadar çıkarılan yapılandırma düzenlemelerinde bir takvim yılında 2 taksiti ödeyememiş vatandaşlarımıza, bu taksitlerini son taksiti izleyen ay sonuna kadar ödeme imkânı verilmekteydi; bu sayı, böylelikle ilk defa 3 taksite çıkarılmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Cumhur İttifakı iradesiyle gündeme getirilen bu düzenlemeyi, vatandaşlarımızın lehine olan her düzenlemede olduğu gibi milletimize olan borcumuzun gereği desteklediğimizi de ifade etmek isterim" ifadelerine yer verdi.

YAPILANDIRMA BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Yayınlanan kanun teklifine göre ise başvuruların ne zaman başlayacağına dair detaylar da merak konusu oldu. 2000 TL altında ki borçların otomatik olarak silineceği ifade edilirken; diğer borçların yapılandıırlması için de başvuru alınacağı açıklandı. 

İlgili Haberler