Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası'nın kasım 2023 dönemine ilişkin faiz kararının ne zaman açıklanacağı araştırılıyor. Merkez Bankası faiz kararı hangi tarihte açıklanacak?
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

Türkiye ekonomisi için faiz kararları yeniden önemli hale gelmeye başladı. Uygulanan faiz politikasının kamuoyunda ve piyasalarda destek görmesinin ardından Merkez Bankası'nın faiz kararları da araştırma konusu yapılıyor. Kasım ayında da Merkez Bankası planlamaya uygun olarak faiz kararı verecek. Merkez Bankası'nın faiz kararının açıklanacağı tarih ne zaman?

FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası'nın faiz kararları daha önce bildirilen takvime uygun olarak açıklanıyor. Kasım 2023 dönemi için de daha önceden bir tarih açıklaması yapılmıştır. Merkez Bankası'nın verdiği bilgilere göre 23 Kasım 2023 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yönetiminde yapılacak ve faiz kararı alınacak. Merkez Bankasının faiz kararı aynı gün saat 14:00'da kamuoyuna ilan edilecek.

FAİZ KARARI NE OLACAK?

Merkez Bankası'nın faiz kararının ne olacağı konusunda çeşitli beklentiler bulunuyor. Yüksek enflasyon sürecinden dolayı Merkez Bankası faiz artırımları yapıyor. Aylardır ardı ardına faiz artırımları yapan Merkez Bankası son olarak Ekim toplantısında politika faizinde 500 baz puan artış yaparak faizi yüzde 35'e yükseltmişti. Kasım ayının faiz kararı bu açıdan oldukça büyük bir öneme sahip.

Piyasa beklentilerine göre Merkez Bankası 250 baz puanlık bir faiz artırımı yapacak. Ancak bu konuda Merkez Bankası sürpriz kararlar alabiliyor. Bir önceki ay kimse 500 baz puan faiz artırımı beklemezken Merkez Bankası bu kararı almıştı. Bu ay da bu yönde bir beklenti bulunmuyor. Merkez Bankası'nın 250 baz faiz artırımı piyasa beklentisi, 500 baz faiz artırımı ise sürpriz olacak.