20 il için sarı alarm! Meteoroloji, AFAD uyardı, felaket geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü çok sayıda il için yaptığı yağış ve soğuk hava kaynaklı uyarılarını güncelledi. Hangi iller için uyarı yapıldı?
20 il için sarı alarm! Meteoroloji, AFAD uyardı, felaket geliyor!

Türkiye’nin çok sayıda ilinde olumsuz hava koşulları hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü il bazlı olarak vatandaşlara yapılan uyarılarını güncelledi. Yeni hava tahminleri açıklanırken vatandaşlardan tedbirli olmaları istendi. Meteoroloji hangi illerde yaşayanların dikkatli olmalarını istedi?

YAĞIŞ BEKLENEN BÖLGELER!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yağış beklediği bölgeler açıklandı. Buna göre Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz’in doğu bölümü, Konya ve Kırıkkale hariç olmak üzere İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri yağışlı olacak. Bu bölgelerde bazı yerlerde yağışların çok şiddetli olacağı açıklandı.

SELE NEDEN OLACAK YAĞIŞLAR NEREDE BEKLENİYOR?

Meteoroloji tarafından verilen bilgilere göre çok kuvvetli yağışlar görülecek. Bu yağışların kapsayacağı yerler de açıklandı. Batı ve Doğu Karadeniz’de bu kuvvetli yağışlar etkili olacak. Malatya ve Iğdır dışında tüm Doğu Anadolu’da şiddetli yağışlara maruz kalacak. Güneydoğu Anadolu bölgesinde de kuvvetli yağışlar olabileceği ilan edildi. Tüm bu yağışların çok şiddetli olabileceği belirtilirken vatandaşların su baskını, sel ve taşkın gibi felaketlere karşı tedbirli olmaları gerektiği istendi.

HANGİ İLLERDE ALARM VERİLDİ?

Şiddetli yapışlar nedeniyle bazı illerde sarı alarm verildi. Alarm verilen iller Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Bu illerin Siirt, Mardin, Gaziantep, Diyarbakır, Van, Malatya, Kars, Erzurum, Trabzon, Tokat, Samsun, Zonguldak, Kastamonu, Düzce, Bolu, Eskişehir, Ankara, Hatay, Kocaeli, İstanbul oldukları bildirildi. Toplam 20 il için verilen sarı alarm karşısında hem vatandaşlar hem de yetkililer uyarıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının dikkate alınması gerektiği bildirilirken insanların zarar görmemeleri için güvenli yerlerde olmaları istendi. Dere yataklarından uzak durulması gerektiği belirtilirken bu konuda yerel yöneticilerin de vatandaşları uyarmaları istedi. Herhangi bir olumsuzluğa anında müdahale edebilmek için valiliklerin, AFAD’ın, belediyelerin, kaymakamlıkların ve bağlı kamu kurumlarının hazırlıklı olmaları gerektiği de bildirildi.