Bankalarda yeni dönem resmen başladı! ATM'ye şubeye gitmeden hemen kontrol edin para çekme sınırı değişti

Bankalarda yeni dönem resmen başladı! ATM'ye şubeye gitmeden hemen kontrol edin para çekme sınırı değişti
Bankaların aldığı yeni karar uygulamaya geçti bankalarda para çekme sınırı değişti.

Bankalarda yeni dönem resmen başladı! ATM'ye şubeye gitmeden hemen kontrol edin para çekme sınırı değişti- Bankalarda yeni düzenlemeler peş peşe uygulamaya alınmaya devam ederken bunlardan biri de bankada parası olan kişilere yönelik olarak yapılan düzenleme ile dikkat çekti.

Bankada nakit parası olan kişilere yönelik olarak yapılan açıklamada hem şube hem de ATM'den para çekmek isteyen kişiler için limitlerde değişikliğe gidildi. Bazı bankalarda söz konusu tutar 5 bin TL'ye kadar çekilirken getirilen uygulama tepki çekti. İşte o bankalar ve uygulamalar...

ŞUBELERDE NAKİT PARA ÇEKME VE YATIRMA LİMİTİ NE KADAR, ŞUBEDEN KAÇ TL'YE KADAR İŞLEM YAPILABİLİYOR?

Konu hakkında açıklama yapan ZiraatBankası (E)Genel Müdür Yardımcısı, Halkbank(E)Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Şenol Babuşçu, "Bankalar, belli bir tutarın altında para çekme-yatırma, fatura ödeme, EFT gibi işlemleri banka şubesi dışındaki kanallara yöneltmek için harekete geçti. Birçok banka uzun süredir belirli bir tutarın altındaki nakit para işlemleri için müşterilerini ATM’lere yönlendirirken bazı bankalar artık 10.000 TL altındaki işlemlerin gişeden yapılmasını yasakladı" dedi.

para-limiti.jpg

Bazı bankalarda eskiden şubelerde 10 bin TL ve üzeri limitte para çekme ve yatırma işlemine sınırlama getirilirken yeni uygulamada çok sayıda bankanın bu limiti 20 bin TL'ye yükselttiği ifade edildi. 20 bin TL altı işlemler için müşterilere ATM üzerinden para çekme ve yatırma zorunluluğu uygulanırken bu nedenle emeklilerin zorlandığı, okuma yazma bilmeyen ya da teknolojiden anlamayan kişilerin zorluk yaşadıkları ve bu düzenlemeye son verilmesi gerektiği ifade edildi.

ATM'LERDE NAKİT PARA ÇEKME LİMİTİ NE KADAR, ATM'DEN GÜNLÜK EN FAZLA KAÇ TL ÇEKİLEBİLİR?

Söz konusu limit bankadan bankaya değişirken Ziraat Bankası ATM'den günlük para çekme limiti 5 bin TL olarak belirlenirken İş Bankası tarafından da aynı rakam uygulanmaktadır. Bu rakamın yükseltilmesi talep edilirken güncelleme gelip gelmeyeceği takip edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.