Asgari ücret zammında sistem değişiyor! İki rakam belirlendi, maaş zammı hesaplaması sızdı!

Asgari ücret zammında sistem değişiyor! İki rakam belirlendi, maaş zammı hesaplaması sızdı!
Asgari ücret zammı ile alakalı olarak hesaplamalarda değişiklik yapıldığı bildirildi. Ocak 2024 döneminde asgari ücret zammı ne kadar olacak? Ekonomi yönetiminin üzerinde tartıştığı iki rakam ortaya çıktı.

Milyonlarca kişiyi etkileyen asgari ücret ile alakalı olarak zam gelişmeleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda herkes Ocak 2024 hesabını yapmaya başladı. İşçiler yüksek bir zam beklerken işverenler kendilerini zora sokmayacak bir artış üzerinde hesaplama yapıyorlar. Ekonomi yönetimi ise piyasada enflasyon yaratmayacak bir formülün arayışına girdi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA SİSTEM DEĞİŞİYOR!

Yüksek enflasyon dönemlerinde asgari ücrete yılda bir defa yapılan zam ciddi bir geçim sıkıntısı yaratıyordu. Bunun için de son 2 yıldır her 6 ayda bir olmak üzere asgari ücrete yılda 2 defa zam yapıldı. Ancak bu süreç geride kaldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kararıyla asgari ücrete eskisi gibi yılda sadece bir defa zam yapılacak. Bu da asgari ücretlileri ciddi anlamda 2024 yılının ikinci yarısında sıkıntıya sokacak. Enflasyonda düşüş ivmesine daha ulaşmadan uygulamaya sokulacak olan bu kararın asgari ücretlileri zor durumda bırakacağı tahmin ediliyor.

ZAM HESAPLAMALARI YAPILIYOR!

Asgari ücret için zam hesaplamaları bu yıl erken başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bulunan üç taraf da ayrı bir hesaplama yaparken masanın şekli, itibariyle hükümetin kararı uygulanacak. Bunun için de ne işçi tarafının ne de işveren tarafının zam hesaplamalarının bir geçerliliği olmayacak.

Asgari ücret zammı yapılırken enflasyon rakamlarından yola çıkılacak. Hükümetin üzerinde çalıştığı iki zam formülü bulunuyor. Merkez Bankası son olarak yıl sonunda yüzde 67,22 oranında enflasyon olacağı tahminini açıklamıştı. Bununla beraber asgari ücret zammı hesaplaması da değişti.

Ortaya konulan iki zam formülüne göre yıl sonu enflasyon rakamı dikkate alınacak. İlk formüle göre bu oran direkt olarak asgari ücrete zam olarak uygulanacak. Bu formüle göre 11.402 TL olan asgari ücret Ocak ayında asgari ücret 19.066 TL’ye yükseltilecek. 1 yıl boyunca da asgari ücret bir daha zamlanmayacak.

İkinci formülde ise yine yıl sonu enflasyon rakamı esas alınacak ama o rakamdan Temmuz ayında yapılan yüzde 34’lük asgari ücret zammının oranı çıkarılacak. Bu durumda asgari ücret 15.189 TL olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.