Merkez Bankası dolar için yeni yasak kararı aldı Resmi Gazete ile yayımlandı! Elinde doları olanlar dikkat

Merkez Bankası dolar için yeni yasak kararı aldı Resmi Gazete ile yayımlandı! Elinde doları olanlar dikkat
TCMB tarafından alınan son dakika kararı Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Merkez Bankası dolar için yeni yasak kararı aldı Resmi Gazete ile yayımlandı! Elinde doları olanlar dikkat - Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş nedeni ile hükümet ani bir karar almış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından açıklanan KKM kararı ile dolar kuru tepetaklak edilmişti.

21 Aralık 2021 tarihinde açıklanan Kur Korumulı Mevduat hesabı ile dolar kuru bir gecede 8 TL birden düşürülmüş, o tarihte uygulamaya geçirilen KKM ekonomistleri de karşı karşıya getirmiş ve eleştirilmişti. Aradan geçen sürenin sonunda yeni ekonomi yönetimi olarak başa gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'in ilk hedefi ise KKM olmuştu.

KKM İÇİN YENİ KARAR! KUR KRİZİ ALARMI VERİLDİ KESİN TASFİYE İÇİN KARARLI ADIMLAR SÜRÜYOR...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılan yeni düzenlemeye ilişkin karar 18 Eylül 2023 Pazartesi tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2023/25) kapsamında yeni yasak getirilmiş oldu.

ilan-1.jpg

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

TÜRK LİRASI MEVDUAT VE KATILMA HESAPLARINA DÖNÜŞÜMÜN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2021/14)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2023/25)

MADDE 1- 21/12/2021 tarihli ve 31696 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 31/8/2023, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 30/6/2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.”

MADDE 2- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

dolar-kuru-18-eylul.jpg

KKM TÜRK EKONOMİSİ İÇİN SAATLİ BOMBA! TÜRKİYE'DE YENİ BİR KUR KRİZİ YAŞANIR MI?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken KKM'nin ekonomik maliyeti de artıyor. Ekonomistler KKM'nin TL üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu, bu hesapların planlı olarak çözülmesi gerektiğini ve panik havası ile yapılacak olan işlemlerde olası dolara dönüşlerin yeni bir kur krizi yaşanmasına neden olacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.