KPSS Lisans Kariyer Grubu Puan Türleri

Çeşitli kamu unvanlı kadrolara kariyer meslekler adı verilmektedir. Bu meslekler A Grubu puan türü adı verilen KPSS puanları ile alım yapılan meslek dallarıdır.
KPSS Lisans Kariyer Grubu Puan Türleri

Denetim Kadrosu ve İdari Kadro Ayrımı; uzman ve kaymakam unvanları idari meslekler iken, müfettiş, denetçi, denetmen, kontrolör unvanları denetim kadrolarıdır.

A Grubu Kadro Ayrımı

Kamu kurumları alacakları kadro için belirli bir puan açıklar ve ilanda yazılan belli sayıda kişiyi kurumsal sınava çağırarak bir kez daha eleme yaparlar. Her kurum, kendi meslek personelinin işe alımı, çalışma şartları ve sahip olacağı yetkilerine yönelik bir yönetmelik bulundurur. Bu yönetmelikte alınacak personelde bulunması gereken şartlara da yer verilir. A Grubu kadroları diğerlerinden ayıran en büyük özellik en az 3 yıllık bir yeterlilik sürecinin olmasıdır. Buna göre, bir kariyer mesleği kazanan kişi mesleğe girdikten sonra kurumun farklı birimlerinde görev alarak kurumun işleyişini öğrenir. Ayrıca 3  yıl sonunda kurum içinde yazılı ve sözlü sınav yapılır. Ancak bazı kurumlarda sadece sözlü sınav yapılmaktadır. Bunun yanında yönetmelikteki bazı değişiklikler kariyer meslek mensuplarına yeterlilik durumu sonuna kadar yabancı dil sınavı C seviyesi puan alma şartı da getirilmiştir. Kariyer meslek mensupları belli hizmet sürelerinin tamamlanması veya ihtiyaca göre daha erken bir sürede daire başkanı, genel müdür yardımcısı, genel müdür, başkan yardımcısı, başkan, müsteşar yardımcısı, müsteşar, vali, teftiş kurulu başkanı, grup başkanı gibi üst düzey kamu görevlerine atanabilmektedir. Şuan Türkiye'de bu bir çok kadroda bulunan kişilerin önemli bir kısmı A Grubu meslek mensubu kişilerdir.

İlgili Haberler