KPSS’de Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

KPSS’de başarılı olmak için yapılması gerekenler en az 70 puan almak isteyen her aday için önemlidir. Ortaöğretim ya da lisans için yapılan sınavlar öncesinde belirli bir emek verilmeli ve sabırla çalışmalar sürdürülmelidir.
KPSS’de Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Bir Yol Haritası Oluşturun

Hedefinizi bilmeden hazırlık yapmak sonrasında nasıl bir yolda ilerleyeceğinizi bulmak açısından önemlidir. KPSS hazırlıkta yapılması gereken en önemli adım bu açıdan bir harita çıkarmaktır. Bu haritada nasıl bir çalışma benimseyeceğiniz, zamanınız kısıtlıysa boş zamanlarınızı nasıl değerlendireceğiniz ve dengeyi nasıl kuracağınız net olmalıdır. Tüm hayatınızı KPSS’ye çalışarak geçirmek size güzel bir fikir gibi gelse de motivasyonunuz açısından olumsuz yansıyacaktır. İş, okul hayatı, sosyal yaşam ve KPSS çalışması için ayrılan zamanların iyi belirlenmesi gerekir.

Çalışılacak Alanları ve Konuları Netleştirin

Hangi konuların çıkacağını, yeni yapılan konu güncellemelerini iyi takip edin. Kursa gitmiyorsanız kaynak araştırmasını da iyi yapmanız gerekir. Eski kaynaklarda çıkan konular konu çeşidi açısından yetersiz olabilir. Ayrıca hazırlık devam ederken de değişikliklere güncel sitelerden bakmayı ihmal etmeyin. Bazen başvuru tarihleri bile değişebilmektedir. Hangi konuların çıkacağını bütün olarak bilirseniz hâkim olma şansınız da artacaktır.

Geçmiş 10 Yılın Sorularını Çözün

KPSS soru kalıpları senelere göre değişse de temelde benzerdir. Bunu fark ederek çalışma şeklinizi değiştirebilir ve ani soru tipi değişimlerine karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

İlgili Haberler