KPSS Puan Türleri Nelerdir?

Son yıllarda eğitim alanında yapılan köklü değişiklikler KPSS puan türleri konusunda da kendini göstermiş durumdadır. Özellikle KPSS A Grubu ve Öğretmen adayları için oldukça önem taşıyan bir değişiklik meydana gelmiştir. Daha önceki senelerde toplamda 121 puan türü mevcutken bu sayı yeni yapılan değişikliklerle 55 taneye düşürülmüştür.
KPSS Puan Türleri Nelerdir?

Esasında puan türlerindeki değişiklik daha önceki senlerde meydana gelen kafa karışıklıklarının giderilmesinde bir nebzede olsa yararlı olacaktır. Almanca, Arapça, Fransızca, Rusça gibi öğretmenlik atamalarında ise artık P-120 adı verilen puan türü geçerli olacaktır.

KPSS Puan Türlerinde Yeni Sistem

KPSS puan türlerindeki değişiklik uzun vadede sınava giren öğrencilerin faydasına olacak bir değişikliktir. Çünkü 120 puan türü gerçekten çok fazla ve anlamsız idi birçok bölüm aynı puan türü yeterli olması gerekirken bu ayrım yüzünden tercihlerde ve alım için getirilen şartlarda karışıklıklara yol açmaktaydı.

KPSS B Grubu kadrolar ise ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme şeklinde yapılacak kadro atamaları için ilan edilen kadrolardır. Geniş kapsamlı bir puan türü olduğundan ve başvurma kriterinin daha fazla kişi karşıladığı için bu puan türlerinden atanmak için yüksek puan alınması bazı istisnalar hariç şarttır. KPSSP3, KPSSP93 ve KPSSP94 puan türleri b grubu kadroların alım yapıldığı puan türleridir.

Yine KPSS puan türlerinde beklide göze batan en bariz değişiklik yabancı dil sınavına girme zorunluluğunun ortadan kaldırılmasıdır. Eski sistemde yaklaşık 90 puan türünde YDS etkisi bulunmaktayken. Değişikliklerle beraber bu etki ortadan kaldırılmıştır. Sadece KPSS120 puan türünde dil sınavı etkisi yüzde 50 olarak görülmektedir.

KPSS B Gurubu Memurluk Kadroları

Bu kadroların temel özelliği merkezi atama biçiminde gerçekleşmesidir. Ve 55 puan türü içerinde sadece 3 puan türü bu atamalar için kullanılmaktadır. Sadece 3 adet olmasına rağmen en çok tercih edilen puan türleri de bu 3 puan türüdür. Lisans mezunları için KPSSP3, Ön lisans mezunları için KPSSP93 ve Ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türleridir.

Mühendis, Mimar, Veteriner, Psikolog ve Hemşire vb. gibi tüm lisans kadroları KPSS B Grubu kadroları olarak adlandırılmaktadır. Her 2 yılda bir yapılan bu sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. Yani Aday 2 yıl içerisinde yeni sınav yapılanan kadar eski sınavdan aldığı puanı bu kadrolara atanmak için kullanabilmektedir. Başvuru için 18 yaşını doldurma mecburiyeti ve başvurduğu puan türünden mezun olma zorunluluğu vardır. Yani aday daha mezun olmadan bu puan türünden atamam başvurusu yapamamaktadır.

Görüldüğü gibi yapılan değişiklikler daha çok A grubu kadrolarını daha çok etkilese de özellikle B gurubu kadroları içinde etkisi bulunmaktadır. B gurubu kadrolarına atanma her ne kadar daha kolay gibi görünse de rakiplerinizin oldukça fazla olması neredeyse tüm KPSS’ye girenlerin rakibiniz olması bu sınavın zorluk derecesini arttırmaktadır.

İlgili Haberler