2023 YKS sınavı hakkında merak edilenleri ÖSYM madde madde açıkladı!

ÖSYM tarafından yapılan son duyuru ile birlikte 2023 senesinde yapılacak olan YKS sınavı hakkında merak edilenler açıklandı.
2023 YKS sınavı hakkında merak edilenleri ÖSYM madde madde açıkladı!

Bu sene yaşanan deprem felaketi nedeni ile YKS sınavı hakkında bazı değişikliklere gidildi. Sınava dahil olan konuların yanı sıra bunun haricinde kayıt, başvuru süreci hakkında da pek çok konuda merak edilenler git gide artmaya başladı. Durum bu şekilde olunca da ÖSYM tarafından yapılan son duyuru ile birlikte adaylar tarafından en çok merak edilen konular hakkında açıklama geldi. Yapılan açıklamalar arasında sıkça sorulan sorular şu şekildeydi;

2023 YKS SIKÇA SORULAN SORULAR 

ÖSYM tarafından yapılan duyurulara göre başlıca soru ve yanıtlar şu şekilde verildi;

1. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) şifresi olmayan adaylar, bireysel olarak elektronik ortamda 2023-YKS’ye başvuru yapabilirler mi?

Evet, yapabilirler. Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar (MEB e-Okul sisteminde geçerli eğitim bilgisi bulunması kaydıyla), e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) giriş yapabilir ve “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilirler. “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra AİS şifresi olmaksızın bireysel olarak elektronik ortamda sınava başvurularını yapabilirler.

2. ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden 2023-YKS’ye başvuru yapmak mümkün mü?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kendileri çevrimiçi kayıt yaptırabilir ve sınavlara başvurularını bireysel olarak elektronik ortamda gerçekleştirebilirler.

3. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) güncel fotoğrafı olmayan adaylar 2023-YKS’ye başvuru yapabilirler mi?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olan adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) güncel olmayan fotoğraflarını “Fotoğraf Bilgilerim” bölümündeki “T.C. Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonundan güncelleyerek başvuru merkezlerine gitmeksizin başvuru yapabilirler.

4. ÖSYM Mobil uygulamasından 2023-YKS başvurusu yapılabilir mi?

2023-YKS adayları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması üzerinden sınav başvurularını gerçekleştirebilirler.

5. 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023-YKS) kimler başvurabilir?

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri, yurt dışı okulları) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

6. 2023-YKS Kılavuzuna nasıl ulaşabilirim?

Kılavuz, ÖSYM’nin resmi internet adresinde DUYURULAR başlığı altında yayımlanmıştır. 

7. 2023-YKS’ye başvurumu ne zaman yapabilirim?

2023-YKS’ye başvurular 08-23 Mart 2023 tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.

8. 2023-YKS’ye başvuru işlemi nereden yapılır?

Başvuru, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden  bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla veya ÖSYM Başvuru Merkezlerinin birinden yapılabilir. 9. 2023-YKS’ye başvuruyu, bireysel olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (AİS) nasıl yapabilirim? Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar veya ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) geçerli fotoğrafı bulunan adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri veya e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine  giriş yaparak bireysel olarak başvuru yapabilirler

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ... 

Bu sene YKS sınavına girecek olan adaylar için ÖSYM tarafından adaylara duyuru resmi internet adresleri üzerinden gerçekleştirildi. 

İlgili Haberler