Sınırdan sığınmacı akını mı var?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay'a Suriyeli sığınmacı akını olduğu iddiası gündeme geldi. Bununla birlikte Milli Savunma Bakanı'ndan iddialara yanıt geldi.
Sınırdan sığınmacı akını mı var?

Milli Savunma Bakanı iddiaları yanıtladı! Sınırdan sığınmacı akını mı var? - Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeli 'Asrın Felaketi' tüm Türkiye'yi derin bir yasa boğdu. Depremin yaraları sarılmaya çalışılırken her geçen gün yeni bir iddia gündeme gelmeye başladı. 

Son olarak bazı basın yayın organlarında ''Depremde ağır hasar gören Hatay'a Suriyeli sığınmacı akını olduğu" ve "Sınırlardan kitle halinde geçişlerin yaşandığı" iddiaları sosyal medyadaki bazı hesaplar tarafından da yayılmaya başladı. Söz konusu iddialara yanıt aranırken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan net bir cevap geldi. 

HULUSİ AKAR'DAN SERT YANIT

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile sınır hattında karadan ve havadan, sınırın sıfır noktasındaki hudut karakollarında denetlemelerde bulundu. Yayladağı Sınır Kapısı'na giden Milli Savunma Bakanı Akar, kapıdaki gümrük muhafaza yetkililerine "Suriyeli sığınmacı" iddialarını hatırlatarak görevlilerden bilgi aldı. Gümrük muhafaza yetkilileri Bakan Akar'ın sorusuna ''Buradan herhangi bir giriş yok. Aksine, kaldıkları yerler zarar gören Suriyelilerin topraklarına tek yönlü olarak kesin dönüşleri var" yanıtını verdi. Hudut tekmili alan Milli Savunma Bakanı Akar, faaliyetlere ilişkin brifingi dinledi ve talimat vererek "Sığınmacıların Türkiye'ye geçişlerinin arttığı" iddiasını hatırlattı. Bunun üzerine hudut bölük komutanı ile hudut karakolu komutanı "Sorumluluk sahamızın tamamı termal kameralar, insansız hava araçları ile 7/24 esasıyla izlenmektedir. Hudutta bir hareketlilik yok. Şu anda herhangi bir geçiş teşebbüsü söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

"NE SINIR KAPISINDAN NE DE SINIR HATTINDAN GEÇİŞ VAR"

Bakan Akar buradaki inceleme ve denetlemelerinin ardından sınır hattının sıfır noktasındaki 1100 rakımlı Denizgören Hudut Karakolu'na geçti. Söz konusu iddiaları hatırlatan Bakan Akar, iddialara değinerek net bir açıklama yaptı. Milli Savunma Bakanı Akar, söz konusu iddialar hakkında aldığı bilgiler doğrultusunda ''Bazı fitne fesat yuvaları 'sınırlardan sığınmacı akını' olduğuna dair iddiaları ortaya attılar. Bu iddialar tamamen gerçek dışıdır. Ne sınır kapısından ne de sınır hattından geçiş var. Konuyla ilgili yetkililerden bilgi aldık, yerinde incelemelerde bulunduk. Türkiye'ye yoğun geçiş olduğu iddiasının aksine tek yönlü yani Türkiye'den Suriye'ye doğru Suriyeli vatandaşların geçtiğini ifade ettiler. Depremde ailesini, kaldıkları yerleri kaybeden Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına gönüllü olarak döndüklerini belirttiler. Depremden sonra 10 bin 633 Suriyeli topraklarına gönüllü olarak dönmüştür. Dolayısıyla aldığımız bilgiler kapsamında, kitle halinde ne hudutlardan ne de sınır kapılarından ülkemize geçiş söz konusudur.'' ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler